"Senioři nezřídka oběhnou několik lékařů a přijdou do lékárny s mnoha recepty. Je velmi těžké jim vysvětlit, že jeden lék může potlačit druhý nebo může vyvolat nežádoucí lék na jiný lék, který jim předepsal jiný odborník. Často dochází i k fatálním chybám. Neplatí, že čím více léků, tím lépe," řekl Horáček.

Jeho kolegyně viceprezidentka komory Leona Štěpková soudí, že mnozí mají zbytečně doma velké zásoby léků, často chybují v tom, že je dávají do ledničky v domnění, že to tak má být, přestože některým lékům chlad nesvědčí, a některé léky si sami kupují do zásoby.

"Čím více léků doma mají, tím hůře se v nich vyznají, špatně se sleduje doba použitelnosti a mnoho léků se tak zkazí. Je také naprosto nevhodné si léky půjčovat. V domnění, že lék, který pomohl sousedce, musí pomoci i jim. Každý člověk je ale jiný a příčiny choroby jsou různé," zdůraznila Štěpková. Rizikové jsou i vitaminy. O jejich užívání by se vždy měli poradit s lékařem a lékárníkem.

Od července se mění úhrada léků

Od července se tradičně mění úhrady léků od zdravotních pojišťoven. "Stále ještě nevíme, co nás čeká. Číselník, který už jsme měli mít ještě nemáme a tak na začátku měsíce budou v lékárnách zmatky," varoval prezident komory Lubomír Chudoba.

Jak se úhrady léků změní ještě neví ani Ludmila Honzáková ze Všeobecné zdravotní pojišťovny. "Některé půjdou nahoru, jiné dolu. To znamená, že za některé by mohl pacient doplatit víc, za některé méně korun."

Vyhláška ministerstva zdravotnictví se teprve připravuje a měla by být hotova do konce týdne. Proslýchá se ale, že například některé léky na srdce by měly být pro pacienta o něco dražší než dosud.