"Rozhodli jsme se nakonec, že naše vláda nebude jmenovat státního tajemníka, národního koordinátora nebo vládního zmocněnce," řekl ve středu premiér Topolánek ODS. Šéf europoslanců ODS Jan Zahradil, který se zúčastnil výběru kandidátů, se nechtěl k této informaci vyjadřovat: "To je rozhodnutí vlády, u posledního kola rozhodování jsem nebyl."

V médiích se jako o vhodných adeptech na tuto funkci nejvíce mluvilo o diplomatech Josefu Kreuterovi, Jiřím Šitlerovi, Jiřím Schneiderovi či Petru Kubernátovi. Podle šéfa europoslanců ODS Jana Zahradila, který se výběru zmocněnce zúčastnil, se v závěrečné fázi spíše než diplomat hledal manažerský typ, který by zvládl předsednictví zajistit technicky, personálně i finančně.

ODS původně chtěla zřídit místo ministerstva pro místní rozvoj speciální ministerstvo, které by mělo na starosti evropské záležitosti, později od tohoto záměru ale upustila.

Vláda se později začala přiklánět k nestranickému zmocněnci, který "přežije" i změny vlády a možné vnitropolitické otřesy. Nedávno ministři rozhodli o převedení odboru pro informování o evropských záležitostech z úřadu vlády právě na ministerstvo pro místní rozvoj.  [celá zpráva]

Podle kabinetu budou náklady na předsednictví do roku 2009 činit více než tři miliardy korun. V rozpočtu na příští rok je na tyto účely vynaloženo přes 400 miliónů korun. "Jakékoliv zpoždění v této věci bez ohledu na turbulence na české politické scéně hodnotíme jako nepřijatelné," uvedl Topolánek, jehož vláda ve středu podala demisi. Ministři budou své resorty řídit dál, zřejmě ještě několik týdnů, než prezident Václav Klaus jmenuje jejich nástupce. [celá zpráva]