Dlouhodobá předpověď meteorologů počítá s teplotně i srážkově průměrným říjnem. Na metr čtvereční by mělo spadnout mezi 36 až 58 litry vody. Teploty se v prvních deseti dnech nadcházejícího měsíce ještě udrží na 12 až 18 stupních, v noci pak budou postupně klesat od deseti k pěti stupňům.

Zhruba v polovině měsíce už se mají objevit četnější přízemní mrazíky. Ve druhé dekádě měsíce října budou teploty v noci klesat k osmi až dvěma stupňům, odpolední maxima vystoupí vystoupí na osm až 14 stupňů.

Nadvláda podzimu se projeví také větším množstvím nízké oblačnosti a mlh, které se mohou udržet po celý den.

Zemědělcům suché září neuškodilo

Podle prezidenta Agrární komory bylo letošní slunné a suché září Jana Veleby pro zemědělce spíš příznivé, protože umožnilo dokončit práce zpožděné kvůli dešťům při žních. Veleba by ale uvítal, kdyby v říjnu už zapršelo, protože na vyschlých polích hrozí komplikace s růstem ozimů zasetých pro sklizeň příštího roku.

"Bude-li říjen srážkově normální, nic se neděje. Při nedostatku srážek by ale již byl problém se založením úrody ozimých obilovin, což by mohlo znamenat snížení výnosů v příštím roce," uvedl Veleba.

Zářijové počasí bylo podle šéfa komory velmi pozitivní pro vinaře i ovocnáře, protože se zlepší kvalita dozrávajícího ovoce.