"Soudce Kušnír nemá znalosti ani předpoklady pro práci odvolacího soudce. Během stáže se neosvědčil," zněl závěr hodnocení jeho krátké práce na krajském soudu. Předseda krajského soudu dal proto bývalému ministrovi vědět, že s Kušnírovým povýšením nesouhlasí. Ministr přesto soudce přeložil.

Němec upozornil, že ministr nemusí mít k podobnému rozhodnutí souhlas předsedy soudu. "Pokud vedení krajského soudu namítá špatnou práci JUDr. Jana Kušníra, je na místě, aby byla podána kárná žaloba, nikoliv diskuse o tom, zda má být JUDr. Kušnír přidělen k tomuto či onomu soudu," uvedl Němec.

Soudci hrozí i rezignací

Brání se i předsedové soudních odvolacích senátů. Na své funkce chtějí v případě Kušnírova postupu rezignovat. Kušnír nechce věc komentovat. Rozhodnutí svého předchůdce nyní přezkoumává současný ministr Jiří Pospíšil (ODS).

Soudci se obrátili nyní na nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. Žalobu proti ministrovu rozhodnutí může podle nich podat právě ona. Zda to udělá, se rozhodne zhruba do měsíce, uvedla ČT.