Nynější kauza je podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) důsledkem nekvalitní a neúplné právní úpravy, která neodpovídá standardům západní Evropy. Změnit by to měl návrh, s nímž ODS loni neuspěla a nyní ho chce předložit znovu. Předloha by podle Pospíšila měla stanovit podmínky pro povolování odposlechů, průběžnou kontrolu v době provádění odposlechů, skartaci získaných odposlechů a právo občana obrátit se na soud s návrhem na přezkoumání oprávněnosti odposlechu.

"Naše nejvážnější obavy z toho, že docházelo ke zneužívání státní moci a represivních orgánů za těch minulých vlád, se plně potvrdily," řekl premiér. "Na tom, že dnes pravda vyšla najevo, nemůže změnit nic žádné usnesení žádné Poslanecké sněmovny," přidal se ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Sněmovna ovšem odhlasovala, že pro podezření ODS nejsou důkazy a žádá demisi Topolánka, Langra i Nečase. [celá zpráva]

ODS už loni navrhovala, aby občané mohli požadovat zpětně informace o tom, zda byli odposloucháváni nebo byla kontrolována jejich pošta. [celá zpráva] Návrh počítal i s tím, že nelegální odposlechy by byly trestným činem. ODS argumentovala tím, že chce posílit ochranu soukromí lidí, podle kritiků by ale jejich návrh mohl ohrozit bezpečnost země. Vláda a poté Sněmovna normu odmítly.

Jen první půlce letošního roku policie odposlouchávala více než 4000 telefonních čísel. [celá zpráva]