Kopicová to řekla poslancům z výboru pro vědu a vzdělání. Rozhodnout o tom, jak dál s maturitami, chce do dvou týdnů.

Ministryně soudí, že politici si stále neujasnili, co od státních maturit očekávat. Momentálně podle ní není nový systém doladěn ani po technické stránce - připraven je prý pouze ve dvou předmětech, češtině a cizím jazyce. Kopicová ale zároveň zdůraznila, že zavedení státních maturit podporuje, mělo by to ale být až ve chvíli, kdy budou kvalitní.

Sociální demokratka Ladislava Zelenková  před odklady varovala. Myslet si, že se podaří dosáhnout stavu, kdy budou s podobou maturit všichni spokojeni, je podle ní iluze. "Abychom je stále jen nepřipravovali," uvedla. Kopicová dodala, že je otevřena všem názorům.

Dosud jsou maturity plně v pravomoci škol a jejich úroveň se někdy výrazně liší. Nový školský zákon počítá s tím, že od školního roku 2007/2008 se tvář maturit podstatně změní. Měly by mít dvě části - státní a školní. Obsah, formu i kritéria společné části stanoví stát, druhá část má být věcí školy.

Zastánci této novinky si od ní slibují sblížení úrovně "zkoušky z dospělosti" na různých školách. Maturita by podle nich také mohla hrát větší roli při přijímání na vysokou školu. ODS již před volbami navrhovala odklad státních maturit na rok 2010, ale ve Sněmovně neuspěla.