Zákoník práce na jaře prosadili poslanci ČSSD spolu s komunisty. Podařilo se jim přitom zvrátit i veto prezidenta republiky. [celá zpráva]Kodex má nahradit 40 let starou normu. Podle svých zastánců je moderní, umožní větší smluvní volnost a zajistí nezbytnou ochranu zaměstnanců. Kritici ale varují, že norma sníží konkurenceschopnost firem a zvýší jejich náklady. Může tak přispět ke zvýšení nezaměstnanosti.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha je odložení účinnosti Zákoníku práce krokem k narušení sociálního smíru. Odložení normy by podle něj výrazně ohrozilo postavení zaměstnanců v Česku.

"Vše se děje tajně, mlží se, se sociálními partnery se o tom nejedná," uvedl Štěch. Odbory se podle něj obrátí na politické strany s požadavkem, aby odložení Zákoníku práce ani změny v něm nepřipustily. Štěch se neobává, že by odložení normy Sněmovna schválila.

Vláda přijala novelu o finanční kontrole

Nový zákon o nemocenské upravuje způsob vyplácení zaměstnanců v pracovní neschopnosti. Nemocenskou by pracovníkům v prvních dvou týdnech nemoci nově měli vyplácet zaměstnavatelé. Za to by jim měly klesnout odvody. Státní rozpočet by tak ale přišel o několik miliard korun. [celá zpráva]

Vláda přijala návrh novely zákona o finanční kontrole ve veřejné správě. Novela, kterou navrhlo ministerstvo financí, spočívá v tom, že finanční řízení se bude napříště prověřovat pomocí auditů. Dosud fungovala veřejnosprávní kontrola.