Jak tento týden naznačilo jednání kulturního výboru, větší šanci ve Sněmovně má varianta ODS. Ministr kultury Pavel Dostál řekl Právu, že ačkoli jako loajální člen vlády bude hájit vládní představu, nečiní mu potíže ani návrh ODS. "Byla to ostatně jedna z variant, které jsem předložil vládě na výběr," uvedl.

Ta obsahovala postupné snížení časového limitu pro vysílání reklamy tak, aby do roku 2010 zmizela z veřejnoprávního vysílání. Pokles příjmů měl být ČT nahrazen dvěma zvýšeními poplatku, od 1. ledna 2005 o14 Kč a od ledna 2010 o12 Kč měsíčně. Dostál řekl, že pokud by zvýšení poplatků na úkor příjmů z reklamy otevřelo cestu ke schválení novely zákona, pak nebude protestovat.

Prozatímní ředitel ČT Petr Klimeš po jednání poslanců Právu řekl, že obě varianty jsou z ryze matematického hlediska shodné, avšak ta, která nachází větší podporu u poslanců, bude "méně výhodná nejen pro občany, ale i pro reklamní trh". Podle něho totiž budou občané nuceni platit to, co by platit nemuseli, pokud by stále existoval druhý zdroj, tedy reklama. Jak dodal, po vstupu do EU se dá předpokládat, že se rozšíří reklamní prostor, a tak by se v něm mohla uplatnit i ČT. Podle Klimeše navíc konec reklamy ve veřejnoprávní televizi zřejmě zvýší její cenu.