Podle nového služebního zákona, který má začít platit od 1. 1. 2007, však musí mít vedoucí policejní funkcionáři vysokoškolské vzdělání a Kubice tuto podmínku, podobně jako např. šéf protikorupoční služby Miloslav Brych, nesplňuje. Podle informací Práva má pouze maturitu.

V případě Brycha se Langer minulý týden zasadil o to, aby bylo výběrové řízení na šéfa protikorupčního útvaru zrušeno, a to právě s ohledem na jeho neukončené vzdělání. "Jedním z mých základních principů je žádné výjimky," nechal se tehdy slyšet nový ministr.

Princip žádných výjimek platí pro všechny

"Jestliže říkám, že musí platit princip žádných výjimek na vzdělání, tak to platí pro každého policistu, a to bez ohledu na to, jak se kdo jmenuje," řekl v pátek Langer Právu. "Zákon umožňuje výjimku v případě, že funkcionář vysokou školu pouze začne studovat a pak má tři roky na její dokončení. Já jsem ale opakovaně řekl, že jsem proti jakýmkoliv výjimkám, a proto nepředpokládám, že by tohoto ustanovení zákona bylo nadužíváno," podotkl Langer.

 V této souvislosti dodal, že doba nekonečných výjimek musí skončit a na pozice, kde je předepsáno jako povinnost vysokoškolské vzdělání, musí nastupovat policisté, kteří tento předpoklad splňují.

"Nemůže i nadále trvat praxe, že jsou některá místa obsazována lidmi, kteří na to možná odborně mají, ale vzděláním podmínky služebního zákona nesplňují," poznamenal Langer s tím, že jde podle něho o důležitý signál směrem dovnitř policie.

"Znám množství policistů, kteří na sobě pracují a vzdělávají se, a kteří mají pochyby, jestli se to vyplatí, protože mají třeba i dvě vysoké školy a jejich nadřízený nemá ani jednu," řekl ministr.

"Nicméně Kubiceho nadřízeným s příslušnými pravomocemi je policejní prezident Vladislav Husák, resp. jeho náměstek pro trestní řízení František Snopek," poznamenal k tomu Langer.

Snopek v pátek pro Právo Kubiceho odvolání připustil. "Pokud nový služební zákon skutečně začne od začátku ledna platit, budu muset konat v souladu s tímto zákonem. Ten současný tuto podmínku nevyžaduje," konstatoval Snopek.

Zatímco Langerův předchůdce ve funkci ministra vnitra František Bublan dal opakovaně najevo, že by Kubice měl z funkce kvůli svému nestandardnímu postupu při zpracování a prezentaci tzv. Kubiceho zprávy odstoupit, Langer se nechal slyšet, že na Kubiceho případné odvolání tlačit nebude.

Inspekce šetří únik

Nový ministr také v pátek Právu zopakoval, že bude i nadále trvat na důkladném prošetření všech podezření, která tzv. Kubiceho zpráva obsahuje. "Doufám, že výsledky šetření budou k dispozici co nejdříve," uvedl Langer.

Inspekce ministra vnitra v současné době také vyšetřuje, jak se Kubiceho zpráva dostala do médií. Představitelé ČSSD přitom již před volbami poukazovali na to, že se tak stalo právě díky Langrovi, který měl svou kopii zprávy poskytnout novinářům. Pracovníci inspekce nyní prověřují i tuto verzi.

"Byl jsem v této souvislosti podávat na ispekci vysvětlení a mohu pouze opět prohlásit to, co jsem řekl již několikrát. S panem Kubicem jsem se viděl až tam, nikomu jsem svou zprávu ke zveřejnění nedal a nejsem ten, kdo je původcem jejího zveřejnění," řekl v pátek Langer.

Zveřejněná kopie podle ministra nepocházela od něho. "Ta zveřejněná zpráva obsahovala i ručně dopsané vsuvky a já věřím, že se zjistí, z čí zprávy pocházejí. Já jsem inspekci svou zprávu poskytl a jsem si stoprocentně jistý, že to srovnání nemůže vyznít jinak, než že to jsou dvě odlišné kopie," prohlásil Langer.

Řekli o Kubiceho odvolání
Poslanec ODS Jan Vidím "Nevím, jaké má pan Kubice vzdělání. Nebudu se k tomuto problému vyjadřovat."
Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) "Těžko komentovat konkrétní personální politiku pana Langra. Ale zdá se mi to pozoruhodným obratem."
stínová ministryně spravdelnosti ČSSD Marie Benešová "Dýchá z toho na mě účelovost. Najednou nebudou výjimky. Asi to má pan úřadující ministr Langer připravené pro své lidi. A svou roli určitě hraje i to, co se stalo čtyři dny před volbami, kdy pan Kubice předložil poslancům svou tajnou zprávu. Možná si pan úřadující ministr už kvalitu této zprávy vyhodnotil a uvědomil si, že to je třeba řešit. Třeba formou zrušení výjimek."
Zdroj: apb