Grémium ČSSD současně zavrhlo Tlustého nápad na vznik týmu expertů, který by řešil otázky veřejných financí.

Zeman ve čtvrtek Právu řekl, že Tlustý za ním v pondělí přijel z vlastní iniciativy a šlo o soukromou návštěvu. "Bavili jsme se pouze a výlučně o státním rozpočtu, pan ministr Tlustý chtěl slyšet moje názory, a já jsem mu svoje názory řekl tak, jako je říkám komukoli jinému," uvedl Zeman. Podrobnosti sdělit nechtěl.

"Pan ministr se mě pouze zeptal, koho v soc. dem. pokládám za nejlepšího odborníka na veřejné finance, a já jsem mu sdělil, že podle mého názoru je to můj bývalý ministr financí Jiří Rusnok. To je vše," řekl k tomu Zeman.

Škromach si nechává otevřená zadní vrátka

Šéf ČSSD Jiří Paroubek podle svých slov o věci hovořil se Zemanem ve středu večer a dospěl k názoru, že jde o soukromou iniciativu. "Miloš Zeman je soukromá osoba a může se scházet, s kým chce. Nemyslím, že to bude mít vliv na rozhodování politického vedení soc. dem.," podotkl Paroubek.

Potvrdil, že soc. dem. se v "nějaké komisi, kterou bude vytvářet pan Tlustý, jako strana prostě angažovat nebude". Činnost takového týmu by podle Paroubka byla "nutně politizována a stavěna proti zájmům soc. dem."

Exministr financí, místopředseda ČSSD i stínové vlády Bohuslav Sobotka konstatoval, že ODS vůbec soc. dem. ve věci rozpočtu nekontaktovala. "Cílem tzv. komise (týmu expertů) je zakrýt bezradnost ODS v rozpočtových otázkách a rozštěpit ČSSD. Bude to ovšem jen plácnutí do vody," sdělil Právu Sobotka.

Místopředseda ČSSD a stínové vlády, Zemanovi blízký Zdeněk Škromach však tak rezolutní nebyl. Pro Právo však uvedl, že by ustavení týmu mezistranických expertů k veřejným financím "nebylo nic proti ničemu". Rusnok, který už Právu řekl, že nemá od ČSSD mandát, by v týmu podle šéfa soc. dem. asi zastupoval ING Penzijní fond. Rusnok Tlustého nabídku přijal.

Od nápadu zúčastnit se práce týmu u Tlustého se distancoval šéf národohospodářské komise ČSSD Jaroslav Ungermann. Ten podle prohlášení grémia ČSSD Paroubka ujistil, že se práce v žádné takové pracovní skupině účastnit nebude.

Vyzvali Topolánka i Tlustého k demisi

Vedení soc. dem. včera navíc zostřilo svůj postoj vůči krokům šéfa financí. "Všechny kroky Topolánkovy vlády a ministra financí Tlustého v rozpočtové oblasti vykazují znaky chaotického přístupu, bezradnosti, neznalosti základních faktů a mechanismů řízení státního rozpočtu a zcela postrádají jakoukoli koncepční představu," shrnulo grémium soc. dem.

V důsledku toho Lidový dům vyzval Tlustého i premiéra Mirka Topolánka k demisi. "Pokud premiér a ministr financí postrádají schopnosti a recepty na zvládnutí zcela standardního úkolu přípravy státního rozpočtu na rok 2007, měli by včas rezignovat na své funkce a nepoškozovat dále ČR a její ekonomiku," stojí ve stanovisku grémia ČSSD.