Ministr Julínek uvedl, že Rath ke svému záměru využil zákon o neziskových zdravotnických zařízeních, který v nemocnicích ustavuje dozorčí rady. Jejich členové mají rozhodovat o závažných krocích nemocnic zejména v oblasti financování.

Zákon předpokládá, že mezi členy dozorčích rad mají být i zástupci ministerstva zdravotnictví. Právě pro některé z nich chtěl údajně bývalý ministr zajistit svým příkazem odměny ve výši až deset tisíc měsíčně za křeslo v dozorčí radě jedné nemocnice.

Julínek dále tvrdí, že Rathovi náměstkové Vladimír Dryml nebo Antonín Pečenka byli jmenováni do dozorčích rad všech fakultních nemocnic a ústavů přímo řízených ministerstvem. Pozice v 19 dozorčích radách najednou by jim tak vynesla až 114 tisíc měsíčně.

"Jen náklady na křesla zástupců ministerstva v dozorčích radách by ročně vyšly na 12 miliónů korun," uvedl Tomáš Cikrt z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. "Pokud by byli stejně štědře placeni také další členové dozorčích rad, například zástupci České lékařské komory, došlo by k zatížení nemocnic celkem 168 milióny korun ročně," pokračoval Cikrt a připomněl, že v každé radě sedí nejméně jeden člen ČLK.

Rath: byla to pracovní verze, návrh nebyl nikdy přijat

Exministr Julínkovu kritiku kategoricky odmítl. Podle Ratha současný ministr vytáhl na světlo návrh, o kterém sice vedení ministerstva diskutovalo, ale nikdy jej nepřijalo. Náměstci podle něj měli zasedat v jedenácti dozorčích radách fakultních nemocnic.

"Šlo by o čtyři zasedání ročně," uvedl Rath s tím, že rady by zasedaly na ministerstvu, aby náměstci nemuseli nikam jezdit. Přítomnost náměstků v radách zdůvodňoval potřebou monitorovat a porovnávat kvalitu hospodaření v jednotlivých zařízeních.

Na výtky ohledně nepřiměřených odměn reagoval tím, že tím, že náměstci zasedající v dozorčích radách by podle zákona ručili za hospodaření zařízení i svým osobním majetkem.

Rath také připomněl, že v návrhu jeho ministerského příkazu nebyla uvedena žádná jména, pouze funkce. Kdyby příkaz nakonec začal platit, týkal by se náměstků jmenovaných současným minstrem Julínkem.