"ČSSD je připravena zahájit jednání o podobě zákona o státním rozpočtu na rok 2007, jakmile bude ze strany ODS oslovena. Prozatím se tak bohužel nestalo," píše se v tiskové zprávě sociálních demokratů.

Nejsilnější opoziční strana dala najevo, že by ve Sněmovně podpořila návrh rozpočtu, který by respektoval priority ČSSD a jehož schodek by nepřekročil 100 miliard korun. Deficit veřejných financí jako celku by pak neměl překročit čtyři procenta HDP.

Současný ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) obvinil svého předchůdce Bohuslava Sobotku (ČSSD), že při sestavování návrhu rozpočtu s předpokládaným schodkem 88 miliard postupoval proti pravidlům. [celá zpráva] Počítal totiž se zvýšením spotřební daně u cigaret, novelou zákona o nemocenské a odložením zákona o státní službě. Tyto legislativní změny ale Sněmovna dosud neschválila.

Podle mluvčího ČSSD Zdeňka Rýpara ale jak expremiér Jiří Paroubek, tak Sobotka zdůrazňovali, že deficit 88 miliard  je dosažitelný výhradně za podmínky včasného schválení těchto tří zákonů. ČSSD proto podle něj v zájmu jejich rychlého přijetí iniciovala na pátek mimořádnou schůzi Sněmovny.

Tlustý řekl, že ODS projednání těchto zákonů ve Sněmovně podpoří.