Cizinci tak dál bezradně stojí za bílou páskou dělící prostor katedrály na dvě části. Tu, kam můžou návštěvníci zdarma, a druhou, do níž se lidé od minulého týdne dostanou jen po předložení platné vstupenky. Po chvilce se dva z anglických turistů otáčejí a odcházejí, další vytáhnou stokorunu, v kase u vchodu si koupí lístek a pokračují dál.

Vstupné se v Praze neustále zvyšuje

Ještě donedávna se o katedrálu starala Správa Pražského hradu a zpoplatněna byla pouze nejstarší část svatostánku - hlavní oltář, a to v rámci dvou okruhů po celém Pražském hradě. Teď na informační tabuli nedaleko vchodu do chrámu stojí: "Katedrála není v péči Správy Pražského hradu. Vstup do přední části je zdarma. Vstupenky pro vstup do zbývající části je možno zakoupit v katedrále."

Minulou středu se totiž po dlouhém soudním sporu chrám svatého Víta vrátil do rukou katolické církve a jejím novým správcem je Metropolitní kapitula. celá zpráva Ta hned zavedla novinku. Zadarmo se návštěvníci dostanou jen kousek ode dveří, pokud chtějí vidět víc, musí zaplatit. A to většinu turistů rozčiluje.

"Jsem v Praze už počtvrté a různé poplatky a vstupné se tu neustále zvyšují. U církevní památky, jako je svatý Vít, mi to připadá naprosto nestydaté," řekl Právu Bronislav Bém z Bruntálska, který nakonec peníze za prohlídku zaplatil, příště prý ale bude Svatovítskou katedrálu obdivovat pouze zvenčí.

Stejného názoru je i paní Jana, která do Prahy za památkami přijela s manželem a svými dvěma dětmi z Karlových Varů. "Ještě jsem se nebyla vevnitř podívat, jestli se platí i za děti, ale i tak bychom museli dát minimálně dvě stovky a to mi přijde moc. Nevěděli jsme, že se tu platí," pozastavovala se nad cenou.

Prodloužení návštěvní doby?

"Myslím, že pokud se tu platí, tak by měli změnit návštěvní dobu, mohli by nechat otevřeno déle a ne jen do pěti," postěžovala si Kateřina Beránková, která o víkendu přišla na Pražský hrad provázet skupinu francouzských turistů. "Mě zvláštní poplatek překvapil, protože v Paříži se v Notre Dame neplatí," pokračovala paní Beránková s tím, že pokud církev zavedla vstupné, "ať potom veškeré náklady na opravy také hradí sama".

Podle mladé ženy, která v chrámu prodává vstupenky, prý turisté ochotně platí. "Lístků prodáme dost, nemyslím, že by si kvůli tomu, že to teď stojí stovku, nechali prohlídku ujít," řekla. Je fakt, že za bílou dělící páskou několik návštěvníků obdivovalo hlavní loď, úzké boční lodi s postranními kaplemi a hlavní oltář, mnohem víc jich ale postávalo vzadu u dveří, kam se dostali zdarma.