"Po měsících tápání při vyjednávání v povolebním patu máme vládu, která má mandát z voleb," řekl Topolánek, který potvrdil, že jeho kabinet požádá poslance o důvěru 4. října.

Premiéra nezneklidňuje malá pravděpodobnost, že Sněmovna jeho vládu podpoří. "Armstrong byl na Měsíci pouze pár hodin, přesto po něm zůstala stopa," prohlásil Topolánek.

Místopředseda vlády a čerstvý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) řekl, že kabinet bude trpělivým vyjednáváním usilovat o podporu ve Sněmovně. "Nechceme strávit čas improvizováním, ale máme jasně daný program odvozený od programového rámce bývalé trojkoalice," řekl Nečas. Zástupci bývalých koaličních partnerů ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, v neděli uvedli, že by pro vládu zvedli ruku, pokud by se o důvěru ucházela s programem trojkoalice. [celá zpráva]

Štíhlejší, vyšší, mladší

Topolánek také připomněl, že jeho kabinet je pouze patnáctičlenný, je tedy o tři ministerské posty štíhlejší než vláda Jiřího Paroubka. K tomu má nynější vláda pouze jednoho místopředsedu místo předchozích pěti. Předseda nové vlády o svém týmu v nadsázce rovněž prohlásil, že je nejen štíhlejší, ale i vyšší a mladší. Pět nových ministrů prý měří více než 190 centimetrů, průměrný věk vlády je 47 let.

Prezident Václav Klaus jmenoval Topolánkovu vládu v pondělí odpoledne, tři měsíce a jeden den po volbách. Řekl, že vláda se rodila v bolestech, ale vyjádřil naději, že jí to nebude na škodu. [celá zpráva]