Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík v pondělí potvrdil Právu, že ústecká pobočka Odborového svazu dopravy, která zaměstnance obou firem zastupuje, se obává toho, že lidé přijdou o práci. Vadí jim, že kraj si u ČSAD Česká Lípa objednal autobusové spoje jen do konce roku.

"Hrozí, že pracovníci ČSAD Česká Lípa začnou již během září dostávat výpovědi kvůli nadbytečnosti," sdělil nám odborářský boss.

Odboráři o situaci v pátek jednali s ústeckým hejtmanem Jiřím Šulcem (ODS). "Jednání ale nepřineslo žádný vývoj. Kraj i oba dopravci se drží svých pravd, ale zaměstnanci jsou vystaveni reálné hrozbě, že přijdou o zaměstnání. Situace je kritická," uvedl Pomajbík.

Odboráři navrhují, aby se celá situace vrátila před 1. únor letošního roku, kdy kraj vypověděl DPÚK smlouvu kvůli vysoké ceně za dopravu. Autobusoví dopravci by jezdili za ceny platné v té době a řešení situace by se odložilo do doby, než soudy rozhodnou o sporech kraje a obou firem.

Záležitost může odblokovat středeční zasedání krajského zastupitelstva, které bude jednat o rozsahu dotovaných autobusových spojů na příští rok. Po něm by ČSAD mohlo dostat objednávku až do 2. června příštího roku.