ODS podle Topolánka nechystala ani seznam rozdělení moci ve státě, státem ovládaných podnicích a organizacích mezi občanské a sociální demokraty, napsal předseda ODS Topolánek v otevřeném dopise šéfovi lidovců Kalouskovi před pátečním zasedáním celostátního výboru KDU-ČSL.

Otevřený dopis Topolánka Kalouskovi si můžete přečíst ZDE.

"Plně respektuji suverénní rozhodování KDU-ČSL o postupu, jaký zvolí při plnění svého volebního programu a předvolebních slibů. Jde mi pouze o to, aby toto rozhodnutí orgánů KDU-ČSL bylo učiněno na základě pravdivých a úplných informací, nikoli záměrných dezinformací a lží, které se týkají údajných záměrů ODS," napsal Topolánek v dopise.

Souhrn článků o jednání ČSSD a KDU-ČSL o vládě
ČSSD: přepustíme lidovcům vnitro, netrváme na Rathovi
Lidovci v některých krajích se bouří proti Kalouskovi
ČSSD sázela na lidovce již několik dnů
Kalousek je pro vládu s ČSSD tolerovanou komunisty
ČSSD končí s ODS, o vládě bude jednat s lidovci

Z Topolánkova dopisu vyplývá, že změnu volebního systému, který by znevýhodnil malé strany, silně prosazovala ČSSD. ODS na posledním jednání s Paroubkem a vedením ČSSD v Hrzánském paláci jasně deklarovala, že na to nepřistoupí, napsal šéf ODS.

Podle sociálních demokratů totiž ODS po celou dobu neříkala veřejnosti pravdu, neboť prý byla po celou dobu ochotna se s ČSSD dohodnout na přechodu na čistý většinový volební systém, který by při zvýšení hranice pro vstup do parlamentu na 10 až 15 procent znamenal pro malé strany praktickou likvidaci a ohrozilo by to i komunisty. Tento systém však byl pro soc. dem. nepřijatelný, ODS to však údajně chtěla utajit do poslední chvíle, tedy až do podpisu dohody obou stran.