Premiér Paroubek v pondělí řekl, že jeho kabinet podá demisi v úterý, či ve středu. Podle něj je ještě nutné počkat na zvolení zástupců stran do jednotlivých sněmovních výborů.

"Na závěrečné schůzi vlády máme mít také problematiku rozpočtu. Musím se zeptat pana ministra financí Bohuslava Sobotky, jak daleko s tím je," dodal Paroubek. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha podá vláda demisi nejdříve ve středu.

Stávající kabinet bude ale zřejmě stát v čele státu i po podání demisi. Prezident Václav Klaus totiž s největší pravděpodobností vládu pověří dočasným výkonem funkcí až do jmenování nových ministrů.

Otazníky nad novou vládou

Novou vládu sestavuje předseda ODS Mirek Topolánek. Dosud však není jasné, zda se ODS, ČSSD a ostatní strany dohodnou, jak by měla fungovat plánovaná menšinová vláda občanských demokratů.

Podle dosavadní dohody mají bezpartijní odborníci obsadit resorty, které původně měly připadnout lidovcům a zeleným. Občanští a sociální demokraté se přou o to, kdo by nestranické ministry jmenoval. ČSSD také žádá, aby s ní ODS konzultovala výběr všech ministrů.

Paroubek ale v pondělí řekl, že na podporu případné menšinové vlády ODS ze strany ČSSD to zatím nevypadá. "Dneska jsem to otevřeně řekl panu Topolánkovi, že když ta jednání budou probíhat tím způsobem, jakým probíhají, tak o tom pochybuji," uvedl Paroubek na dotaz, zda má vláda ODS šanci na podporu ČSSD. Konkrétní důvod nechtěl komentovat.