Diskuse se zúčastnili přední parlamentní politici, kterými jsou Vlastimil Tlustý (ODS), Michal Hašek (ČSSD), Pavel Kováčik (KSČM), Jan Kasal (KDU-ČSL) a Ondřej Liška (SZ). Všech pět debatujících se shodlo, že by kandidát soc. dem. na předsedu Sněmovny Miloslav Vlček měl dát před volbou veřejný slib, že odstoupí dříve, než by mohl rozhodovat o šéfovi vlády.

Šéf poslanců Michal Hašek uvedl, že by to neměl být problém s tím, že se tak dohodli lídři stran při čtvrtečním jednání na Hradě s prezidentem Václavem Klausem.

Diskutující také uvítali, že po více než dvou měsících po volbách se pravděpodobně odblokuje dolní parlamentní komora. Podle Lišky bylo šest neúspěšných pokusů "trapných, těžko se situace vysvětlovala voličům".

Hašek zdůraznil, že ČSSD uvažovala i o kandidatuře Jiřího Paroubka na šéfa Sněmovny. Důvodem nominace Vlčka je, že ČSSD stále doufá, že by Paroubek mohl být v případě neúspěchu kabinetu Mirka Topolánka pověřen sestavením vlády. Takový krok ve čtvrtek nevyloučil ani prezident Klaus.

Proti lavírování ČSSD, která se zcela nevzdala vládní ambice, protestoval šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "Pokud by ČSSD uznala, že bude v opozici, zvolili bychom předsedou Sněmovny Jiřího Paroubka, všechno by tak bylo mnohem jasnější," uvedl Tlustý.

ODS nepřipustí opoziční smlouvu

Tlustý, který je kandidátem na post ministra financí, se ohradil proti smlouvě pouze mezi soc. dem. a ODS o vládní toleranci. Občanští demokraté si tak nechtějí zavřít vrátka k možné podpoře ze strany lidovců a zelených, se kterými usilovali o vznik trojkoaliční vlády.

Problém bude s volbou Filipa

Pokud Sněmovna zvolí předsedou Vlčka, volba místopředsedů by až na jednu výjimku měla být bez větších komplikací. Za ODS kandidují na místopředsednické funkce Miroslava Němcová a Lucie Talmanová, za ČSSD Lubomír Zaorálek a za komunisty Vojtěch Filip.

Potíže činí lidovcům, zeleným a občanským demokratům jméno komunistického kandidáta Vojtěcha Filipa. Podle Tlustého ODS nikdy nepodpoří komunistického kandidáta na místopředsedu Sněmovny, lidovcům a zeleným se nelíbí Filipova minulost, kdy byl spojován s totalitní StB.

Tlustý nevyloučil referendum o základně

Tlustý během debaty úplně neodmítl, že by nová vláda Mirka Topolánka mohla přistoupit na referendum o protiraketové základně USA v ČR. To byl jeden z požadavků ČSSD, který je pro soc. dem. důležitý k toleranci vlády ODS. Občanští demokraté se dosud stavěli k referendu skepticky.

Referendu se nebránil ani místopředseda lidovců Jan Kasal. Zelení také podporují lidové hlasování o bezpečnostních základnách.