Dalším nestraníkem by měl být ministr zahraničí Alexandr Vondra, který figuroval už v první Topolánkově sestavě.

Podle informací Práva by měli nestraničtí odborníci získat ministerstva, která v původní Topolánkově představě měli dostat lidovci a zelení. Jde o tyto resorty: obrana, zemědělství, místní rozvoj, školství, kultura, životní prostředí a možná i průmysl, o jehož obsazení se však ještě vyjednává.

Ve hře pro ně je i ministr, předseda Legislativní rady vlády. Jména ministerských kandidátů v kategorii nestranických odborníků jsou průběžně odsouhlasována sociální demokracií a ODS a současně neformálně konzultována s lidovci a zelenými.

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) Právu včera řekl: "Dohoda, že by byli zástupci lidovců a zelených v uvažované vládě trojkoalice vyměněni za nestraníky, je principiálně možná za předpokladu, že příslušní nestraníci budou nominováni ODS a nikým jiným. Pokud má jít o menšinovou vládu ODS, tak - s plnou odpovědností za fungování této vlády ODS - nemůže nikdo dosazovat nějaká kukaččí vejce."

Pokud jde o jeho nominaci na ministerstvo průmyslu, Říman soudí: "To se musíte ptát na jiné adrese. Já plně respektuji to, že vládu vybírá designovaný premiér." Pokud jde o ministry za ODS, podle informací Práva se předpokládá, že půjde o politiky, kteří byli nominováni už do první Topolánkovy sestavy.