Výslechy si vyžádala ostravská krajská soudkyně Radmila Baďurová v kauze žalob Dalíka (nyní ředitel politické sekce hlavní kanceláře ODS) a lobbisty Jana Večerka. Každý z nich se na Kořistkovi domáhá omluvy a půlmiliónového odškodnění za údajnou pomluvu. Té se měl Kořistka dopustit tím, že před dvěma lety sdělil médiím, že mu Dalík a Večerek nabídli úplatek 10 miliónů a post velvyslance v Bulharsku, pokud bude hlasovat proti vyslovení důvěry Grossově vládě.

Mandát daný Dalíkovi k jednání s Kořistkou byl podle Topolánka jeho osobním rozhodnutím. "My jsme na grémiu (politický orgán ODS) učinili rozhodnutí, že principiálně nebudeme s nikým vyjednávat a pokud dojde ke změně situace, tak jsem si na sebe vzal právo, jak postupovat. K takové situaci došlo," řekl Topolánek o důvodech zmocnění Dalíka ke kontaktování Kořistky. K setkání s Kořistkou doporučil Dalíkovi využít Večerka "jako přítele Kořistky".

Bitva o policejní odposlechy

Topolánek přiznal, že Kořistka nebyl jediným poslancem, koho předloni ODS kontaktovala. Grossově vládě nechtěl dát hlas také unionistický poslanec Marian Bielesz (vzdal se mandátu a jeho místo zaujal Kořistka).

"Dokonce jsme měli pozvaného poslance Bielesze na oficiální grémium, kde jsme s ním projednávali jeho politickou budoucnost bez konkrétní nabídky. Jednal jsem v restauraci Kogo s Pavlem Němcem (předseda USDEU) o zachování tváře a případně zachránění Unie svobody," řekl Topolánek o aktivitách ODS před dvěma roky v létě.

Topolánek popřel, že by měl být Kořistka zkorumpován Dalíkem a Večerkem. Snaha Kořistky a jeho advokáta Jiřího Mikety vyvrátit toto tvrzení citacemi soudně nařízených odposlechů obsažených v soudním spise narazila na tvrdý odpor Topolánka a jeho advokáta Stanislava Devátého.

Zvláště v okamžiku, kdy Kořistka citoval z odposlechnutého rozhovoru svědkyně Šárky Froňkové s Topolánkem o prohlášení Froňkové médiím, kde jí Topolánek radí: "Jediná možnost, jak v tomto směru ven. Za prvé říct a klidně tam může padnout věta: Kdyby se náhodou stalo, že mé prohlášení se do budoucna změní, tak musíte vědět, že je to jenom proto, že šahají na mě, na mou bezpečnost a na mého syna."

Návrh Kořistky a Mikety na dokazování pomocí soudně nařízených odposlechů včera důrazně odmítl Topolánek i Devátý. "Samozřejmě že nedám souhlas. Nevidím jediný důvod," odmítl Topolánek návrh.

Podle Devátého nepřipuštění odposlechů v civilním řízení je principiální otázka. "Nebyly státní zástupkyní uvolněny. Neměly by být proto použity ani citace odposlechů uvedené v protokolech o podání vysvětlení. Měly by zůstat utajeny, protože jsou z trestního řízení a mají sloužit pouze k trestnímu řízení," řekl Právu Devátý.

Kromě Topolánka byli včera vyslechnuti i šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý a novináři Jaroslav Spurný a Hana Čápová. Redaktoři při výslechu potvrdili, že Dalík před dvěma lety na schůzce s nimi hovořil o nabídce postu velvyslance v Bulharsku Kořistkovi, ale řekl to podle nich v žertu.

Tlustý uvedl, že se o událostech okolo Kořistky dozvěděl až po jejich medializaci. Přiznal, že ho oslovil Bielesz, který před dvěma lety uvažoval o vystoupení z US a vstupu do ODS.