Na návštěvu k Bushovi tedy nejspíš nepojede on, ale premiér. Setrval v odmítavém stanovisku k visegrádské spolupráci. Naopak vstřícně a uvolněně působil při návštěvě Petrohradu, kde se vyslovil pro rozšíření vztahů s Ruskem. Špatná sladěnost prezidenta a zamini má bohužel skrze ministra Svobodu i osobní rozměr.

Klaus a ODS: Prezident navenek přestřihl pupeční šňůru s rodnou stranou. Předseda Topolánek, stanuvší v jejím čele přes Klausův odpor, však má důvody být neklidný, protože čím silnější Klaus na Hradě, tím riskantnější je Topolánkova pozice. Těžko uvěřit, že by prezident v budoucnu odolal pokušení hrát přes ODS silnější politickou roli, než kterou mu dovoluje ústava.

Klaus a KSČM: Prezident drží slovo a snaží se garanty svého zvolení na Hrad legitimizovat. Není antikomunistou, pouze nekomunistou. Jaký je v tom rozdíl? Možná jako mezi antihmotou (obráceně nabité částice) a nehmotou (nic).

Klaus a Havel: Historický a mezinárodněpolitický rozměr svého předchůdce snaží se Klaus dohnat okázalým národovectvím při setkáních s občany. Havlovu zdrženlivost směrem k masám nahrazuje důslednou lidovostí, se kterou podepisuje fotografie a tiskne stovky rukou.

Klaus a vláda: Prezident na vládu, jež mu nemůže být po chuti, výrazně neútočil, asi kvůli přesvědčení, že Špidlův tým dlouho nevydrží. Někdy ovšem ukázal cvičně drápy, třeba v případě zmatků kolem Tvrdíkovy demise. Předtím taky nečekanou účastí při podepisování smlouvy o přistoupení k EU v Aténách. Je tedy připraven ke skoku.

Klaus a veřejnost: Prezident neúnavně cestuje po republice a setkává se s občany, jako by jeho raketový růst popularity mezi lidem za pomoci některých novinářů měl vynahradit jeho nedostatečné renomé za hranicemi. To je ovšem riskantní směřování. Nabytá popularita, jež chutná sladce, by se prezidentovi časem mohla stát prokletím, kdyby pod jejím diktátem příliš často rezignoval na nepopulární, ač potřebné politické postoje.

První dilema je na obzoru - podpoří prezident před fascinovaným lidem vládní reformu veřejných financí, tolik nezbytnou a tolik nepopulární, nebo jeho hlas splyne s hlasem davu?

PRÁVO 7. června