"Ano, překvapilo mě to," reagoval Bursík na dotaz,  zda byl překvapen Klausovým rozhodnutím Topolánka sestavením vlády v pátek nepověřit. Sám Topolánek ale už dříve řekl, že podobné rozhodnutí čekal.

Podle Bursíka Klaus situaci zkomplikoval, protože dal Topolánkovi omezný mandát. Prezident podle něj neudělal vůbec nic. Nyní je prý země ve stavu, kdy nikdo není pověřen sestavením vlády ani není pověřen o vládě jednat.

Bursík vyjádřil také podezření, že prezident Václav Klaus podporuje spojenectví ODS a ČSSD kvůli další prezidentské volbě za dva roky.  Klaus si podle něj chce zajistit to, "aby tady do ledna 2008 vládla nějaká forma spojenectví ČSSD a ODS, aby on totiž pro tu prezidentskou volbu dostal hlasy obou dvou táborů."

Klaus: vyjádření je urážlivé

Mluvčí prezidenta republiky Petr Hájek ČTK řekl, že podobná vyjádření Martina Bursíka považuje Václav Klaus za mimořádně urážlivá. "Jediné, o co v tuto chvíli panu prezidentovi jde, je zprůchodnění celé složité politické situace. To je jeho jediným zájmem. Pokud mu někdo podsouvá něco jiného, tak patrně vychází sám ze sebe a ze svého vnitřního uspořádání," sdělil Hájek.

Bursík také v neděli řekl, že trojkoalice už nyní existuje jen formálně. Strany se už domluvily na jejím rozpuštění.

Menšinová vláda nebo nové volby

Topolánek v pátek prezidentovi navrhl, že pokud ho pověří sestavením vlády, vytvoří menšinovou vládu ODS s podporou všech stran vyjma komunistů. Pokud se to nepovede, bude usilovat o předčasné volby. To prezident odmítl. Dal Topolánkovi a Paroubkovi na jednání týden, výsledek chce mít na stole v pátek 11. srpna.

Oba předsedové už dříve několikrát odmítli, že by chtěli vytvořit velkou koalici. ČSSD odmítla i menšinovou vládu ODS s jakoukoliv podporou. Paroubek řekl, že jediné řešení, které pro něj připadá v úvahu je poloúřednická vláda, na jejímž složení se dohodnou ČSSD a ODS. Sociální demokracie není nakloněna ani myšlence předčasných voleb.