Bývalého českotěšínského místostarostu Kuśe obžaloval státní zástupce letos v lednu z poškozování cizích práv, kterého se měl dopustit před dvěma roky. Tehdy ještě jako člen ČSSD poslal faxem na krajský výbor strany v Ostravě zfalšované lustrační osvědčení, údajně vydané ministrem vnitra.

Mělo dokazovat, že nikdy nebyl evidován ve svazcích StB, což ČSSD požadovala po svých kandidátech před krajskými volbami. Přitom mu samotné ministerstvo předtím dvakrát potvrdilo, že byl zapsán mezi spolupracovníky StB.

Podle občanského sdružení Těšínské zrcadlo, které se dostalo ke Kuśovu svazku, komunistická rozvědka počítala v 80. letech s jeho nasazením v roli rozvědčíka dokonce v církevním prostředí Vatikánu. Nyní Kuśovi hrozí za předložení zfalšovaného lustračního osvědčení až dva roky vězení nebo peněžitý trest.

Kuś, kterého ČSSD v dubnu vyloučila ze svých řad, ve středu nezvedal mobilní telefon. Již dříve Právu řekl, že žádné lustrační osvědčení nepadělal. Popřel rovněž vědomou spolupráci s StB.

Jeho kandidaturu v karvinském senátním obvodu potvrdila místopředsedkyně Nezávislých demokratů Jana Volfová. Nevnímá, že by Kuśova obvinění stranu při volbách do Senátu poškodila. "V této republice je problém, že když je někdo obžalovaný, tak se rovnou bere jako odsouzený. Já věřím, že se pan Kuś před soudem očistí," podotkla.