Kraj tvrdí, že podniku za službu neplatí proto, že si ji nikdy neobjednal. Postup dopravního podniku je podle něj nezákonný. Že autobusy nevyjedou, měl oznámit tři měsíce dopředu a ne den předem.

Mluvčí DPÚK Marek Ženkl s tím ale nesouhlasí. "Kraj postupuje podle svého právního výkladu. My celou záležitost vnímáme odlišně," řekl. Ustanovení o nutnosti oznámit s předstihem zastavení dopravy se podle něj vztahuje jen na komerční dopravu, autobusové linky v základní dopravní obslužnosti jsou ale veřejnou službou.

Kraj chce dopravu v kraji zajistit jinak, tvrdí, že DPÚK je příliš drahý. Dříve vyhlásil řízení, to vyhrála společnost ČSAD Česká Lípa, která zajistí spoje levněji. Potřebné licence ale získá až v září. Obě dopravní společnosti mají přitom stejného předsedu představenstva.

Obcím nejvíce vadí to, že se vše rozhodlo příliš pozdě. Nemohly tak zajistit náhradní spoje, kterými by lidé mohli odjet do práce. O zrušených spojích se lidé mohou informovat na telefonní lince krajského úřadu 475 657 532 či telefonních linkách DPÚK 475 200 014 a 602 141 796.