Meteorologové varovali před silnými bouřkami na celém území České republiky do pondělní půlnoci, na jihu země vydrží až do úterního rána. Až do noci z úterý na středu se má v Česku vyskytovat silný déšť.

Srážky souvisejí s pozvolným přechodem zvlněné studené fronty přes střední Evropu k severovýchodu. V Čechách mají mít bouřky podle ČHMÚ zuřivější průběh než na Moravě a ve Slezsku. V noci z pondělí na úterý ale mohou intenzívní lijáky zasáhnout kromě jižních Čech a Českomoravské vrchoviny i jižní Moravu. Během úterního dne mohou divoké atmosférické jevy doznívat ještě na severu Moravy a ve Slezsku.

Přívalové srážky mohou rozvodnit menší toky a zatopit některé garáže nebo sklepy.

Také srpen bude nadprůměrně teplý

Podle pondělní dlouhodobé předpovědi ČHMÚ bude i srpen teplotně nadprůměrný. Během následujících dvou týdnů by se ale nemělo vrátit červencové tropické počasí. Zhruba do poloviny srpna by mělo být většinou polojasno až oblačno s občasnými přeháňkami nebo deštěm a ojediněle i s bouřkami. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 20 a 26 stupni, v noci klesnou zhruba na 16 stupňů.

V polovině měsíce by se mělo začít opět oteplovat a zároveň ubude oblačnost. Zatímco na obloze zavládne polojasno až skoro jasno, maximální teploty začnou opět šplhat až 29 stupňům, je možné, že znovu překročí i tropickou třicítku. Na samém konci prázdnin se ale ochladí a nejvyšší teploty klesnou do rozmezí 19 až 25 stupňů.