"Na podpisových arších je něco mezi 40 a 50 podpisy," řekl Novinkám mašťovský starosta Slunéčko. "Když ministerstvo podepsalo smlouvu, tak jsme petici stáhli a už jsme ji ani nenabízeli k podpisu," dodal.

Na ministerstvo podpisy přesto dorazí. Podle Slunéčka se o to postará předseda sdružení obcí Vladař Radan Večerka.

CzechTek se bude ve vojenském areálu konat o posledním červencovém víkendu. Obcím v Doupovských horách v okolí areálu se to nelíbí. Místní lidé ale nakonec usoudili, že proti záměrům ministerstva nic nezmůžou. "Nic nenaděláme," uvedl starosta Mašťova, který se obává organizačních problémů spojených s příjezdem očekávaných desítek tisíc příznivců taneční hudby a dopadů na okolní obce.

Ministerstvo obrany ale tvrdí, že akce proběhne hladce. "Vzdálenost od zástavby obcí Maštov, Kadaňský Rohozec a Vojnín je od dvou do tří kilometrů. Konfigurace oblasti je taková, že mezi pronajatým pozemkem a výše zmíněnými obcemi je vyvýšený terén, z pronajatého pozemku není možné tyto části obce vidět a je výrazně omezeno šíření hluku jejich směrem," uvedlo ministerstvo ve zprávě.  

Některé technaře legální CzechTek možná odradí

Letošní akce má dokázat, že technařům nejde o vzpouru. Myslí si to David Čermák, který se podílel na pořádání protestních akcích proti policejnímu zásahu na loňském Czechteku u Mlýnců na Tachovsku. Legálnost a organizovanost party ale některým ortodoxním technařům (tzv. teknařům) může vadit.

"Podle mě přesně o tu vzpouru jde. Tím mám na mysli odpor vůči tomuto systému, establishmentu. To právě vylučuje jakoukoli spolupráci s úřady," píše na stránkách czechtek.bloguje.cz technař s přezdívkou Krtek.  

Ochránci přírody se bojí o chřástala polního

Proti konání CzechTeku v Doupovských horách se postavil také Český svaz ochránců přírody (ČSOP), podle kterého se v této lokalitě vyskytuje vzácný pták chřástal polní. Je to chráněný druh podle ekologů by mohl několikadenní hluk ohrozit jeho mláďata. ČSOP si proto dokonce stěžoval u Evropské komise pro ochranu životního prostředí do Bruselu.

Ministerstvo ale obavy o chřástala odmítlo. "Konání technivalu a s ním spojená koncentrace osob a vozidel se neliší od aktivit, které zde obvykle probíhají. Současně v těchto místech není hnízdiště chřástala polního," uvedlo ministerstvo.

Chřástal přežil i vojenské cvičení

Na CzechTek se chystá i Karel Jech, který pracuje na ministerstvu životního prostředí a letos kandiduje do pražského zastupitelstva za Stranu zelených. Před dvaceti lety velel četě chebského tankového praporu a má zkušenosti se cvičeními v prostoru Hradiště. 

"V parku vojenské techniky v noci hučely agregáty na svařování, tankovala se nafta, řezalo se, nýtovalo, čepovaly se pásy, brousilo, kovalo, seřizovaly motory, probíhala očista techniky, kompresory profukovaly filtry, doplňovala se munice. Cvičení probíhalo i deset dnů nepřetržitě," popsal Jech průběh vojenských akcí v Doupovských horách na czechtek.bloguje.cz. "Chřástal to přežil," uzavřel Jech.