Rodičky tak musí co nejdříve z porodnic domů, aby uvolnily místa dalším. Nápor dosáhl takového rozměru, že mnoho matek bývá propouštěno domů těsně po zákonem stanovené minimální lhůtě pobytu v nemocnici, která činí tři dny. Na jejich lůžko se totiž už "tlačí" další. Třídenní pobyt v porodnici je nutný pro základní očkování dítěte a zotavení matky.

Maminky musí i odmítat

"Stává se nám, že v případech, kdy je naplněna maximální kapacita lůžek, musíme na jeden až dva dny odmítat rodičky," uvedl vedoucí perinatologického centra porodnice v Podolí Petr Velebil.

"Spolupracujeme s ostatními porodnicemi takovým způsobem, aby byla zajištěna absolutní bezpečnost a rodička odrodila v porodnici, kde je volno. Registrujeme pacientky, abychom věděli, kolik budeme mít porodů v určitém měsíci, v červenci a srpnu nás čeká více než 400 porodů." dodal.

"Občas se nám stane, že není pro rodičky dostatek lůžek a musíme příjem omezit," sdělil Právu profesor Zdeněk Hájek z gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře. "Nyní rodí ženy z populačně silných ročníků sedmdesátých let a zadržené ročníky, které budovaly kariéru. Teď se nám to sešlo všechno dohromady," řekl Právu přednosta gynekologicko-porodnické kliniky v Plzni Zdeněk Rokyta s tím, že přeplněna rodičkami je toto léto i jeho porodnice.

"Celkem letos máme asi o sto čtyřicet porodů více než ve stejné době loňského roku. Denně osm až deset narozených dětí. Personál to nyní zvládá s vypětím všech sil, protože někteří lékaři si vybírají dovolenou," potvrdil Rokyta. Ujistil však, že všem ženám, které k porodu přijdou, se náležité péče dostane.

Podle něj trend většího množství narozených dětí potrvá ještě dva až tři roky a pak se zastaví. Souhlasí s názorem Velebila, že porodníkům dávají zabrat ročníky tzv. husákových dětí.

V ČR je 101 porodnic

Také pražská záchranná služba v létě registruje více výjezdů ke komplikovaným porodům.

"I přes velký nápor na porodnice v letních měsících se nestalo, aby byla odmítnuta sanitka s akutním porodem," uvedla mluvčí záchranné služby Praha Simona Cigánková. Podle internetového serveru aperio.cz, který aktualizuje průvodce českými porodnicemi, je jich nyní 101. O proti roku 2002 je to patnáct méně.

Novou možností, kde budou moci maminky brzy rodit, je v Česku první porodní dům U Čápa v hlavním městě. Ten však teprve bude otevřen. "Vše je připraveno, ale čekáme na registraci od magistrátu, která se již dlouho protahuje," řekla včera Právu provozovatelka porodního domu Zuzana Štromerová.