Bursík s prezidentem jednal i o jiných variantách povolebního uspořádání. Podle Bursíka se oba politici stavěli skepticky k uvolnění napjaté situace zvolením předsedy Sněmovny.

Bursík ubezpečil Klause o jednotě poslanců zelených, kteří disponují šesti mandáty. Šéf zelených ale nevyloučil ani jednání s ČSSD, pokud se ovšem nebude soc. dem. opírat o podporu KSČM.

Prezident během schůzky nedával Bursíkovi najevo, že v minulosti se o ekologických aktivistech vyjadřoval negativně.

Kalousek stále doufá v trojkoalici

Po Bursíkovi se na Hrad dostavil i šéf lidovců Miroslav Kalousek. Podle předsedy KDU-ČSL lidovci stále trvají na tom, že trojkoalice ODS, KDU-ČSL a SZ má naději na vznik. "Sdělil jsem (prezidentovi), že pozicí KDU-ČSL je koaliční projekt, který stále nepokládám za mrtvý," uvedl Kalousek. 

Podrobnosti ke schůzce s prezidentem ale Kalousek odmítl dodat.

Na Hrad dorazil i Filip

Kolem 15. hodiny se Klaus sešel i se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. Poprvé v dějinách ČR tak prezident oficiálně hovořil mezi čtyřma očima s předsedou KSČM.

Trumfy v povolebním vyjednávání ale mají především představitelé dvou největších stran ODS a ČSSD, které obdržely ve volbách rekordní počet hlasů. Současný prezident Klaus v obdobné situaci v roce 1998 umožnil jako šéf ODS menšinovou vládu soc. dem pod vedením Miloše Zemana. Nyní nabízí šéf ČSSD Jiří Paroubek občanským demokratům projekt menšinové vlády ODS, která jej ale slovy předsedy Mirka Topolánka odmítla.

S předsedy ODS Mirkem Topolánkem a ČSSD Jiřím Paroubkem se prezident setká v pátek.