Přední politici ODS Martin Říman a Ivan Langer oznámili, že nejsou pro vstup do Unie. Měli by tedy říci, co Česko získá, stane-li se členem oné vyjmenované společnosti.

Norsko plave v ropném blahobytu (a přesto jen těsně vstup do EU odmítlo), Švýcarsko a Lichtenštejnsko dobře živí jejich bankovnictví, Island jeho rybné království. Ostatní uvedené země by v Unii byly raději včera než zítra. Předpokládají-li poslanci Langer a Říman, že pod Karlovým mostem vytrysknou ropné prameny norské mohutnosti, že české bankovnictví dá flek švýcarskému nebo že třeboňští kapři Českou republiku uživí stejně jako tresky Island, mají pravdu a vstup do Evropské unie odmítněme. Kdo však na tyto zázraky nevěří, měl by v referendu zaškrtnout ANO.

Evropská unie není ráj na zemi, kde nemožné činí se na počkání a zázraky do tří dnů. Je to dosti hádavá společnost. Peníze sype nerada, pokud jimi právě nezasypává černou díru společné zemědělské politiky. Hromadným přijetím deseti nových zemí si možná ukousla moc velký kus. Z deseti nových členů je Česko druhé nejbohatší, takže pytlíky europeněz se nám nebudou otevírat na kýchnutí. To všechno je pravda. A přesto je to svým způsobem ráj, totiž ráj příležitostí.

Někdejší evropský chudobinec Irsko příležitostí využilo a stalo se jednou z nejbohatších zemí EU. Řecko tak mrštné nebylo a v cestě nahoru klopýtá. Pytlíky europeněz se totiž v Unii snadněji otevírají na financování dobře promyšlených a odůvodněných projektů. Bude záležet na nás.

K největším bububu ODS patří údajná ztráta české identity po vstupu do Unie. Pokud tím nemyslí korupční prostředí, schodkové rozpočty či podvyživené učitele, měla by říci, kde, kdy a jak poztrácely identitu Belgie, Portugalsko, Finsko, Irsko a další malé země Unie. Pokud to poslanci Langer a Říman a ovšem i ctihodný Václav Klaus nedovedou, jsou jejich strašení jen planým žvástem.

Obávám se však, že strašením Unií může ODS sledovat i něco jiného. Negativní výsledek referenda by takřka jistě znamenal konec Špidlovy vlády. Co když si na tomto požáru hodlá ODS usmažit svůj volební hemenex? Preference jí kulminují, vláda činí nepopulární finanční reformu, má potíž s hledáním nových ministrů - no nevyužijte toho. Želízko však ODS hřeje i druhé. Vstoupíme-li, zůstane pocit, že pouze ona se bila za důstojné podmínky přijetí. I tak by se dalo rozumět jejímu zpochybňování vstupu Česka do Unie.

PRÁVO 4. června