Zástupci koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se s představiteli ČSSD i KSČM sešli na půdě Sněmovny. V názorech a postojích trojkoalice a levice se však žádný průlom neočekává.

Sociální demokraté žádají funkci šéfa Sněmovny pro sebe. Odvolávají se přitom na výsledek voleb a tvrdí, že jako nejsilnější potenciálně opoziční strana mají na toto křeslo nárok. Svého kandidáta, kterým by měl být bývalý šéf dolní komory Lubomír Zaorálek, ale odmítají nominovat, dokud pro něj nebudou mít předem vyjednanou podporu.

Koaliční strany nabídly podporu Zaorálkovi vyměnou za příslib, že ČSSD podpoří trojkoalici při hlasování o důvěře vládě. Sociální demokraté to odmítají.

Už dvě volby skončily neúspěchem

Volba předsedy Sněmovny ztroskotala už dvakrát. Koaličním stranám se nepodařilo získat pro své kandidáty hlas minimálně jednoho levicového poslance, který by tak zvrátil jinak vyrovnaný poměr sil ve Sněmovně ve prospěch trojkoalice. 

Poslanci KSČM hlasovali proti první kandidátce Miroslavě Nemcové (ODS), i proti druhému adeptovi Janu Kasalovi (KDU-ČSL). Sociální demokraté v obou volbách své lístky neodevzdali.

Trojkoalice tak u levice nepochodila ani s návrhem dočasného předsedy Sněmovny, kterým měl být lidovecký místopředseda Kasal. Tuto funkci by opustil po vyslovení důvěře vládě. 

Třetí volba bude v pátek

V pořadí už třetí volba předsedy dolní parlamentní komory bude probíhat v pátek. Koalice zatím nevybrala žádného kandidáta. Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové chtějí občanští demokraté nejprve jednat s představiteli ostatních sněmovních stran. "Od tohoto musíme odvodit své rozhodnutí pro pátek," uvedla v neděli Němcová v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. [celá zpráva]

"Nebavili jsme se zatím o žádné osobě," řekla Němcová, která byla první neúspěšnou kandidátkou na křeslo předsedkyně Sněmovny.

Strany mají možnost nominovat své kandidáty do středečních 16 hodin.

Volba vedení Sněmovny podle Ústavy předchází demisi stávající vlády. Dokud nebude zvolen šéf nových poslanců, nemůže být jmenována ani nová vláda.