Ačkoliv prosil své straníky, ať si nechají informaci zatím ještě pro sebe, trvalo jen pár minut a novinářům Kostelkovo jméno potvrdil poslanec Radim Turek, který byl po demisi Jaroslava Tvrdíka také ve hře.

"Domnívám se, že premiér už má v tuto chvíli jasno," řekl nejprve novinářům Turek. Po chvíli naléhání na dotaz, zda si Špidla vybral Kostelku, Turek odpověděl: "V případě, že by jméno, které jste všichni vykřikli nahlas, ten uvažovaný to nepřijal, tak by třeba probíhala ještě další jednání."

Špidla chtěl věc utajit

Podle Turka je náměstek Kostelka považován za odborníka. "Na klubu samozřejmě byly i výhrady, jestli nebude na škodu, že se jedná o nepolitickou postavu," připustil dále Turek. Osobně s Kostelkou ale problém nemá a je podle svých slov ochoten s ním i spolupracovat, pokud by o to projevil zájem.

Naproti tomu Špidla byl před novináři velmi opatrný. "Jednání je v tento okamžik stále ještě důvěrné, a proto z něj neposkytuji informace. Vnitřně jsem takřka rozhodnut," řekl při svém příchodu na poslanecký klub. Dodal, že zaváže poslance, aby také mlčeli.

"Rozhodnu o tom tak, abych byl přesvědčen o kompetentnosti toho člověka a o tom, že s velkým elánem bude realizovat reformu armády tak, jak byla navržena, jistě s určitými modifikacemi, ale v každém případě ve vytyčeném směru," prohlásil premiér.

Lidovci nakonec vyslovili souhlas

Po více jak hodinovém jednání novinářům pouze sdělil, že podal informaci a vedla se o ní debata. "Proběhla celá řada konzultací. Je možné říci, že jmenování nového ministra se odehraje ve dnech," uvedl Špidla. Na dotaz, zda byly v sociální demokracii nějaké výhrady, premiér stroze odvětil: "Byla debata."

Premiér také poslance podle Turka informoval, že s Kostelkou souhlasí i koaliční partneři, i když měli zejména lidovci původně výhrady ke Kostelkově generálské minulosti. Kostelka svlékl uniformu teprve k 1. květnu letošního roku, dosáhl hodnosti generálporučíka. "Podle sdělení premiéra byly určité výhrady, ale nakonec padla shoda. Unie svobody a především lidovci jsou ochotni akceptovat toto jméno," dodal Turek.

To Právu potvrdil šéf lidoveckých poslanců Jaromír Talíř. "Byli bychom rádi, kdyby to mohl být civilista, protože upřednostňujeme civilního ministra obrany, který by byl tlumočníkem politiky vlády do resortu," uvedl Talíř. Na druhou stranu KDU-ČSL podle Talíře akceptuje, že je nový ministr obrany plně v rukou premiéra Špidly. Bývalým vojákem, podplukovníkem, byl ovšem také Tvrdík.

Hádka Špidla vs Titz?

Ani všem soc. demokratům se ale Kostelka nezamlouvá. Své výhrady už veřejně uvedl mj. místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Miloš Titz, který byl také vedle kolegy Turka jedním z adeptů na uvolněný post ve vládě. Jednání klubu se nezúčastnil. V soc. dem. se proslýchalo, že měl krátce před tím schůzku se Špidlou, ze které odešel zhruba po pěti minutách dosti rozezlen.

Člen výboru pro obranu a bezpečnost Karel Šplíchal na poslaneckém klubu ČSSD zmínil, zda je dobré, aby ministrem byl nestraník. "Já jsem nebyl proti tomu, aby generál Kostelka byl ministrem obrany, jen jsem vyslovil otázku, jestli by to neměl být člen ČSSD vzhledem k tomu, že koalice má určité politické výkyvy," vysvětlil Právu Šplíchal. "Domníval jsem se, že zkušený soc. dem. poslanec mohl být dobrým ministrem. Umím si představit Miloše Titze," dodal Šplíchal.

Kostelka podle informací Práva dal Špidlovi najevo, že o vstup do strany nemá zájem.