ODS minulý týden neuspěla se svou kandidátkou do čela Sněmovny Miroslavou Němcovou, která v tajné volbě neobdržela potřebnou většinu hlasů. Navíc se ukázalo, že pro ni nehlasovali ani všichni poslanci trojkoalice. Poslanci budou o obsazení křesla předsedy Sněmovny hlasovat opět v pátek.  

Podle Topolánka by se měli v úterý po poledni sejít zástupci všech pěti stran zastoupených ve Sněmovně k jednání o uspořádání Sněmovny. Šéf ODS bude chtít, aby výsledkem úterní schůzky byla dohoda na tom, kdo bude zvolen do čela dolní komory. Pokud se tak nestane, chce Topolánek páteční schůzi poslanců odložit.  

Kandidátem ODS nebude její člen

Topolánek v pondělí uvedl, že pro páteční druhé kolo volby šéfa Sněmovny občanští demokraté zřejmě navrhnou kandidáta, který nebude členem ODS. "Budeme stavět koaličního kandidáta," odpověděl Topolánek na otázku, zda ODS nakonec podpoří kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Bezprostřeně po neúspěchu Němcové zástupci ODS tvrdili, že pro druhé kolo volby ji navrhnou znovu. Proti tomu se ale postavil předseda koaliční Strany zelených Martin Bursík, který doporučil hledat jiného kandidáta. [celá zpráva]

Topolánek bude poprvé jednat s komunisty

Topolánek v pondělí také řekl, že jednání všech pěti subjektů včetně KSČM považuje za vstřícný krok k odblokování volby vedení Sněmovny.

"Vzhledem k faktu, že dosavadní jednání zástupců politických stran ve Sněmovně nevedla k dohodě o sněmovních orgánech a k odblokování ustavující schůze Sněmovny, rozhodl jsem se v nich pokračovat v jiném formátu, a to za účasti předsedů politických stran a předsedů poslaneckých klubů," zdůvodnil předseda ODS jednání s KSČM, které dosud odmítal.

Jednání orgánů funkčních ve Sněmovně, tedy předsedů poslaneckých klubů a k tomu předsedů stran podle Topolánka ODS nevadilo nikdy.