"My jsme celou tu věc jsme podrobně debatovali s ohledem na páteční projev pana prezidenta, který oznámil, že by podanou demisi nepřijal. Z tohoto hlediska byl převažující názor, abychom nedělali zbytečná teatrální gesta a dělali svou práci," řekl Paroubek po pondělním jednání vlády. Uvedl, že práce vlády může skončit už za týden, pokud by se Sněmovně v pátek podařilo zvolit své vedení.

Podle premiéra se o demisi kabinetu v pondělí nehlasovalo, ale ministři o ní debatovali.  

Předseda ČSSD zopakoval, že ani do páteční volby předsedy dolní komory sociální demokraté nenominují svého kandidáta Lubomíra Zaorálka, pokud pro něj nebudou mít předem vyjednanou podporu. Hodlá o tom znovu jednat i s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. "Poslal jsem esemesku panu předsedovi Topolánkovi. Předpokládám, že se sejdeme," uvedl šéf ČSSD.

Paroubek původně oznámil, že jeho vláda v pondělí skončí bez ohledu na to, jak dopadne volba vedení Sněmovny. Na předsedovi dolní komory se ale minulý čtvrtek poslanci nedohodli, když jediná kandidátka Miroslava Němcová z ODS nezískala potřebnou většinu hlasů.

Prezident Klaus v pátek oznámil, že oznámenou demisi nehodlá přijmout, protože podle něj není motivována naplněním Ústavy. Podle ústavních zvyklostí podává vláda demisi ve chvíli, kdy je ustaveno vedení nové Sněmovny. Klaus označil zamýšlenou demisi za "útěk od zodpovědnosti".

Paroubek na Klausovo páteční oznámení reagoval vzápětí prohlášením, že demisi stejně podá, ať už ji prezident přijme nebo ne. V nedělních Otázkách Václava Moravce ale řekl, že si svůj postoj rozmyslel a demisi podá jen v případě, že ho k tomu vyzvou ministři jeho kabinetu.