Prezident podle kancléře Tvrdíkovi poděkoval za jeho práci. "Netajil se tím, že odchod pana ministra Tvrdíka ho osobně mrzí, protože jej považuje za nejvýraznější osobnost, která v čele tohoto resortu stála," řekl Weigl. Tvrdík s Klausem spolu hovořili o možnosti prosadit armádní reformní koncepci v současných podmínkách, ale i o osobních tématech, dodal kancléř.

"Naše představa je velmi blízká či skoro totožná," řekl Tvrdík o diskusi, kterou s Klausem vedl nad armádní problematikou. Nová, úspornější, podoba reformy bude znamenat soustředění se na vysoce specializované síly vycházející z českého členství v Severoatlantické alianci a v EU.

Tvrdík novinářům přiznal, že prezidentovo hodnocení je pro něj osobní satisfakcí. "Tečka za působením v resortu nebude nešťastný černý pátek minulého týdne, ale dnešní setkání s panem prezidentem," řekl. Minulý pátek totiž ministr vzal po jednání s předsedou vlády Vladimírem Špidlou svou čtvrteční demisi zpět. Pak si ale vše zase rozmyslel a s omluvami a prohlášením, že je lepší vypadat jako hlupák jeden den, než zbytek kariéry, skutečně demisi podal.

Dnes prezidentovi slíbil, že se pokusí přemluvit své spolupracovníky, aby alespoň v začátcích pomohli novému ministrovi obrany a pracovali na úpravách reformy. Nejvážnějším kandidátem na tuto funkci je dosavadní Tvrdíkův první náměstek Miroslav Kostelka. Poslancem zatím zůstává

Tvrdík zatím zůstává poslancem, ač v pátek prohlásil, že se chce z politiky co nejdříve stáhnout zcela. Pracovníci sekretariátu předsedy sněmovny dnes dopoledne ČTK řekli, že zatím nedostali žádné písemné oznámení o tom, že by se Tvrdík vzdal poslaneckého mandátu. V pátek v poledne přitom prohlásil, že to udělá v nejbližších hodinách.

Jediný způsob, jak to nyní může učinit, je, že předsedovi sněmovny Lubomíru Zaorálkovi odevzdá notářský zápis, v němž na mandát rezignuje. Další možností je, že se mandátu vzdá slovním prohlášením při sněmovní schůzi 10. nebo 24. června. Je ale také možné, že si odchod ze sněmovny rozmyslí a poslancem zůstane. Přimět ho k tomu chce například předseda poslanců ČSSD Petr Ibl.