Vyplynulo to z odpovědi předsedy soc. dem. poslanců Michala Haška na otázku Práva, co by takovému jedinci hrozilo: "Kdybych chtěl být vtipný, řeknu, že muka pekelná, ale je to jen žert. Já ale nebudu řešit kdyby."

V tajné volbě se ale hlasování těžko ověří. Předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek předpokládá, že na sebe ve čtvrtek narazí stovkové bloky. "Myslím, že ODS by měla udělat vše, aby tyhle počty odblokovala," řekl novinářům.

Podle Haška by mohlo být také zřejmé, jak který blok hlasoval. "Budeme volit takový způsob hlasování, jaký nám umožňuje náš právní řád, tzn. ústava a jednací řád Sněmovny," uvedl Hašek.

Lístek neodevzdat a pak ho ukázat

Podle jednacího řádu komory musí poslanec kandidáta na předsedu Sněmovny v tajné volbě zakroužkovat. Nezakroužkovaný lístek nelze ani v případě jediného kandidáta chápat jako platný hlas pro něho. Lístek, který si poslanec vyzvedne, ale také nemusí vůbec odevzdat.

Některý pověřený soc. dem. by pak například mohl chtít takové lístky od kolegů vidět. Tím by doložili, že pro Němcovou nehlasovali.