"Já to spíše nedoporučuji, je to jen na jeho osobním rozhodnutí," řekl v pondělí Topolánek.

Ve čtvrtek čeká poslance klíčové hlasování o tom, kdo se stane předsedou Sněmovny. Sociální demokraté navrhli na znovuzvolení Lubomíra Zaorálka, kandidátkou ODS je Miroslava Němcová. Rozložení sil ve Sněmovně je přitom vyrovnané. V případě Paterovy absence se ale poměr zvrátí na 100:99 v neprospěch trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

Řešením může být párování

V parlamentní praxi existuje řešení podobných situací v podobě tzv. párování. Tentokrát by to znamenalo, že by Paterovu nepřítomnost musel vyvážit některý z poslanců ČSSD nebo KSČM, který by se hlasování také nezúčastnil. Síly trojkoalice a případné opozice by tak zůstaly vyváženy v poměru 99:99.

Topolánek se v pondělí zmínil o tom, že v minulosti opoziční ODS vypárovala nemocného sociálního demokrata. "Nechávám na klubu sociální demokracie, jestli udělá něco podobného. Nicméně vybízet je k tomu nemíním," uvedl předseda občanských demokratů.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek ale připomněl jiný případ, kdy podle něj ODS odmítla vyjít ČSSD vstříc, a sociální demokraté proto museli přivézt do sněmovny i poslance po náročné operaci. "Zřejmě v ODS nastal nějaký posun," uvedl Hašek. O Paterově případném vypárování podle něj ČSSD zatím nerozhodla, ale klub prý dá občanským demokratům včas vědět, jak se zachová.