"Zdravotní stav pana Patery je stabilizovaný," uvedl ředitel karlovarské nemocnice Jiří Štefan s tím, že rodina si nepřeje zveřejňovat podrobnosti o jeho stavu.

"O zdravotních problémech kolegy Patery vím a vím také to, že byl převezen do pražské nemocnice na Karlák," uvedl karlovarský krajský předseda ODS a hejtman Josef Pavel.

"Nejsem ale lékař, takže nebudu hodnotit jeho zdravotní stav," dodal Pavel. Nikdo ze zainteresovaných špiček ODS v Karlovarském kraji nechtěl prozradit, zda Pateru postihla srdeční, mozková nebo jiná příhoda.

Citelná ztráta pro pravozelenou koalici

Pokud by byl Paterův stav natolik komplikovaný, že by se nemohl ve čtvrtek zúčastnit hlasování o předsedovi Sněmovny, výrazně by se ztížila pozice ODS. Paterův hlas by totiž při patové situaci chyběl.

"V současné chvíli nevím, jak budeme nastalou situaci řešit," řekl Novinkám šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý ještě předtím, než mu Patera volal. "Každopádně dnes je pátek a do čtvrtka máme čas, abychom našli řešení. Ale jaké bude, to vám v tuto chvíli neřeknu," dodal.

Ke zvolení šéfa dolní komory je třeba většina z přítomných poslanců. Bez Patery by byl poměr 100 : 99 ve prospěch ČSSD a komunistů, takže by v případě nominace mohl projít sociální demokrat  Lubomír Zaorálek. [celá zpráva]

Naopak v případě kandidatury některého z poslanců ODS by pravicové trojkoalici hlas chyběl. Patera by se však mohl mandátu vzdát, a to formou notářského zápisu doručeného do kanceláře předsedy Sněmovny. V takovém případě by za něj okamžitě mohl nastoupit náhradník.