Podle poloviny respondentů by příští vládu měla sestavit koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Ovšem v případě neúspěchu prvního pokusu o vytvoření vládního kabinetu by měl prezident podle 52 procernt dotázaných pověřit sestavením vlády předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Naopak podle 48 procent lidí by Paroubek sestavovat vládu neměl.

Nejjednotnější jsou Češi v odporu proti velké koalici ODS a ČSSD, kterou odmítá 64 procent dotázaných. V rámci voličů jednotlivých stran jsou této variantě nejvíce nakloněni příznivci ČSSD, 48 procent z nich by bylo pro.

Předčasné volby by možná dopadly stejně

Lidé také odpovídali na to, zda by v případě předčasných voleb volili stejnou stranu jako v posledních sněmovních volbách. Převážná většina voličů ODS, ČSSD a komunistů by svou volbu zopakovala. Mírný odliv by možná zaznamenaly voličské základny lidovců a zelených. Zhruba 15 procent jejich příznivců by se tentokrát přiklonilo nejčastěji k ČSSD.

Z 627 lidí, které STEM oslovil, by si zhruba 65 procent dotázaných přálo změnu volebního systému, mezi nimi jsou nejčastěji voliči ODS.