Gandalovič odstoupení z funkce oznámil ve čtvrtek dopoledne na zasedání ústeckého zastupitelstva. Primátorem Ústí nad Labem se tak stane Gandalovičův dosavadní náměstek Jan Kubata (ODS).

Gandalovič krátce po svém zvolení do Sněmovny prohlásil, že už se nebude ucházet o primátorský post. Navíc existují informace o tom, že ho chce šéf ODS Mirek Topolánek nominovat do čela ministerstva zahraničí vznikající vlády. [celá zpráva]

ODS v Ústeckém kraji pod Gandalovičovým vedením těsně prohrála volební souboj s ČSSD. V čele kandidátky sociální demokracie se objevil její předseda Jiří Paroubek. Klání to ale bylo vyrovnané a předcházela mu ostrá kampaň. ČSSD nakonec získala 35,47 procenta, druhá ODS 34,78 procenta. Tímto výsledkem si občanští demokraté v Ústeckém kraji oproti roku 2002 významně polepšili, když před čtyřmi lety dosáhli v regionu 24,21 procenta.

Před rokem 1989 vyučoval Gandalovič na ústeckém gymnáziu. V roce 1990 vstoupil za Občanské fórum do Federálního shromáždění, členem ODS se stal v roce 1991. O rok později se stal náměstkem ministra životního prostředí. V letech 1994 až 2002 působil v diplomatické službě jako generální konzul v New Yorku. Ústeckým primátorem byl zvolen v roce 2002.