S placenými službami ve prospěch poslanců zatím počítá s jistotou pouze soc. dem., neboť na poradenské činnosti pro klub a případně pro výbory by se měli podílet bývalí poslanci Radim Turek a Miroslav Kapoun, kteří budou jeho předsedovi pomáhat v otázkách bezpečnosti a dopravy.

Pokud by soc. dem. získala post předsedy branného výboru, což je orgán, který pravidelně obsazuje opoziční strana, neboť jeho činnost je výrazně kontrolní, pak by úlohu poradce jeho předsedy mohl sehrát Petr Ibl, který se v minulém volebním období výrazně profiloval jako expert ČSSD na bezpečnostní politiku.

Právu to řekl Turek, který na otázku, kolik on sám bude za své poradenství dostávat, odpověděl: "To opravdu nevím, asi to nebude tisíc ale určitě ani 50 tisíc korun."

Lidovci s exposlanci nepočítají

Se staronovými tvářemi v okolí lidoveckého klubu příliš nepočítá jeho šéf Jan Kasal. "Náš klub má tak málo peněz, že bychom museli někoho ze zaměstnanců vyhodit, abychom mohli vzít některého z bývalých poslanců. A to nepřipadá moc v úvahu," řekl Kasal. Jak ale dodal, pokud by chtěl někdo klubu pomoci zadarmo, tedy bez nároku na odměnu, pak prostor dostane.

Pro KSČM zdarma

Své služby nabídli předsedovi klubu KSČM Pavlu Kováčikovi již dva bývalí poslanci, s nímž se dohodli, že půjde o výpomoc, nikoli o pracovněprávní vztah, takže to budou dělat bezplatně.

S klubem bude spolupracovat Jitka Gruntová, jejíž doménou byla zejména novodobá historie. A pracovat pro klub bude i František Beneš, který, ač lídr v Praze, se do Sněmovny nedostal a vrátil se do Zeměměřického úřadu na místo, které kvůli parlamentu před čtyřmi roky opustil.

"Je ještě mnoho věcí, které bych rád dotáhl zejména v oblasti bytové politiky. Například jde o zákon o vlastnictví bytů a o zvyšování nájemného, což jsou dvě normy, jejichž úprava bude nutná," řekl Právu Beneš, který je členem stranické pracovní skupiny pro bydlení.

ODS poslance do administrativy posílá běžně

U občanských demokratů je přechod z poslaneckých lavic do parlamentní či stranické administrativy ve Sněmovně běžnou záležitostí. Již v minulosti klub zaměstnal Tomáše Fejfara a Petra Koháčka, ve výborech pak působili Tomáš Páv a Jan Třebický.

Podle místopředsedy strany Ivana Langra se klub natolik početně rozrostl, že bude třeba jeho administrativu rozhodně posílit. Zda to budou někteří z bývalých poslanců, ale neví. Určitě to nebude Jiří Bílý, který by raději působil na některém ze silových ministerstev. Jako bývalý šéf parlamentní komise pro kontrolu policejních odposlechů by chtěl své zkušenosti nabídnout buď vnitru, nebo armádě.

"Z klubu jsem nabídku nedostal ani ji nečekám a ta nepřijde nejspíš ani z ministerstev, ale zkusím nabídnout své služby sám. Člověk nesmí jen čekat, musí se starat sám," řekl Právu Bílý, který se ještě letos hodlá ucházet o senátorské křeslo.