"Hnutí Nezávislí se domáhá toho, aby NSS vyslovil neplatnost volby všech zvolených kandidátů," upozornil ve čtvrtek soud. Nyní rozesílá NSS dvěma stovkám těch, kteří prošli volebním sítem a měli by koncem června usednout do poslaneckých lavic, dopisy s poučením a výzvou, aby se vyjádřili.

Upozorňuje také na krátké lhůty. "Šanci vyjádřit se mají do 21. června, počítáme s tím, že se ozvou," řekl Právu předseda NSS Josef Baxa.

Nezávislí se cítí diskriminováni

Nezávislí napadli volby kvůli údajné diskriminaci v České televizi. Ta podle nich poskytovala v předvolební sérii pořadů prostor pouze pěti politickým stranám, které poté ve sněmovních volbách také uspěly.

"V průzkumech jsme vyšli dobře jen proto, že jsme vykazovali dlouhodobou politickou činnost, což se o hnutí Nezávislí říci nedá. Pokud mě soud vyzve, rád se dostavím a zopakuji to komukoliv z tohoto hnutí," řekl Právu kandidát Strany zelených Ondřej Liška, který by měl ve Sněmovně zasednout poprvé.

I ze Strany zelených přitom NSS obdržel jednu stížnost na volby. Podal ji neúspěšný lídr strany v Libereckém kraji Petr Pávek, který si stěžuje na údajnou protiústavnost metody přepočítávání hlasů na mandáty. [celá zpráva]

Volby prý byly v rozporu se zákonem Božím

Ve čtvrtek se opět sešel sedmičlenný volební senát NSS, aby rozhodl o stížnostech. Dvě už zamítl pro jejich předčasnost, pro nedůvodnost pak odmítl Stanislava Oplatka z Domašova. Podle Oplatka byly volby neplatné proto, že "energetická koncepce České republiky, kterou se řídily všechny předchozí vlády a řídí se jí i politické strany a jejich kandidáti, je chybná."

Energetickému kolapsu může podle Oplatky zabránit pouze výstavba univerzálního zimního domu, ze zákona Božího. Nárys domu přiložil Oplatka ke stížnosti. 

NSS bude o volbách jednat opět příští týden

Lhůta, do níž mohou lidé k soudu podávat stížnosti, vyprší v pátek 16. června. Soudci NSS musí rozhodnout nejpozději do 6. července. Volební senát se znovu sejde v pondělí 19. června. "V příštím týdnu by už měla padnout řada rozhodnutí," dodal pro Právo Baxa.