Případná koalice ODS, lidovců a zelených by neměla ve Sněmovně většinu a musí hledat hlas mezi ČSSD nebo komunisty. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se nechal slyšet, že by Klaus měl po Topolánkovi chtít záruku 101 poslance. Ten to ale odmítl.

Předsedové tři stran tvrdí, že o tom, kde seženou chybějící hlas, zatím nemluví, řeší programové otázky a teprve až bude připraveno programové prohlášení, začnou pro něj hledat podporu.

"Rozumím, že všechno má svůj čas a fáze. První fáze, kterou vítěz voleb řeší, je mít jistotu o pevnosti svých sto hlasů," řekl Klaus.

Topolánek věří, že ČSSD bude vládu tolerovat

Topolánek věří, že program by nakonec mohl přesvědčit ČSSD, aby vládě umožnila existenci. "Co  bude cenou za toleranci, vám neřeknu, ale pokládám za klíčové mít napřed na stole program a pak se bavit o toleranci, mně připadá opačný postup nesmyslný," řekl Topolánek.

Tři strany podle něj mají méně sporných bodů, než si původně myslel, ale přiznal, že nějaké jsou. Budoucí partneři se dohodli například na tom, že je potřeba snížit daňovou zátěž, zda bude ale zavedena rovná daň, zatím říci nechtějí.

Sobotka trvá na tom, že ČSSD koalici nepodpoří

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil Klausovu podporu koalici, která nemá ve Sněmovně většinu, za neperspektivní. Podle něj by se měla vláda opírat o většinu poslanců alespoň při hlasování o důvěře a státním rozpočtu.

Sobotka zároveň zopakoval, že ČSSD kabinet ODS, KDU-ČSL a Strany zelených nepodpoří. Pokud by podle Sobotky současná jednání o sestavení vlády selhala a dalším pokusem by byl pověřen zástupce ČSSD, nebude podle Sobotky sociální demokracie usilovat o vládu založené na podpoře 100 hlasů.

Řešení patové povolební situace podle Sobotky spočívá v širší politické shodě. Připomněl, že ČSSD podpoří vládu odborníků.

ČSSD odmítla, že by bojkotovala jednání

Sociální demokraté ve středu uvedli, že se nebrání jednáním se zástupci ODS nebo dalších stran o podobě budoucí vlády. V prohlášení sociální demokraté uvedli, že respektují mandát šéfa ODS Topolánka vést jednání o sestavení kabinetu s lidovci a zelenými.

"V této souvislosti jsme pouze poznamenali, a to opakovaně, že vládní program vzniklý vysloveně na platformě volebních programů těchto stran je pro ČSSD nepřijatelný, protože bude velmi pravděpodobně zcela odporovat některým zásadám a slibům, které jsme dali našim voličům," uvádí se v prohlášení ČSSD.