Nákup techniky je součástí rozsáhlejšího návrhu, se kterým jde Bublan dnes na jednání vlády. Žádat bude uvolnění celkem 210 miliónů korun, ministerstvo chce kromě nákupu lepšího vybavení pro policisty i opravit některé chátrající budovy.

"Kamery a diktafony chceme nakoupit ještě do konce roku, přesný termín závisí na výběrových řízeních. Každopádně si od toho slibujeme snížení korupce u policie, ale i jistý druh ochrany policistů před nepravdivými nařčeními ze strany řidičů," řekl včera Právu Bublan.

Dodal, že policisté budou nahrávat všechna jednání. "Jinak by toto opatření ztrácelo smysl. V praxi bude muset hlídka druhou stranu pokaždé upozornit, že jejich jednání bude zdokumentováno," vysvětlil Bublan. Nadřízení hlídkujících policistů by podle něj měli záznamy pravidelně kontrolovat a vyhodnocovat.

Kamery budou podle policejního prezidenta Vladislava Husáka snímat dění před vozem i za ním, záznam z diktafonu by měl být synchronizován s videem. "Chceme maximálně eliminovat možné korupční chování policistů," zdůraznil. První vozy jsou nyní kamerami vybavovány v Praze a v Brně. "Všichni se zatím shodují, že jde o velmi prospěšné opatření, které funguje," řekl s tím, že do konce roku by mělo být touto technikou vybaveno sto procent hlídkových vozů. "Kromě toho do našich aut chceme instalovat také systém GPS, který umožňuje vysledovat jejich pohyb," dodal. Při jízdě v neznámém terénu bude systém fungovat také jako klasická satelitní navigace.

Kupovat se mají i nové počítače

Kromě protikorupčních opatření by se měla policie podle Bublanova návrhu dočkat za celkových 132 miliónů mimo jiné nových aut nebo komunikační a výpočetní techniky. To souvisí především se zavedením bodového systému, protože dopravním policistům přibude od července povinnost informovat o dopravních přestupcích vyřešených na místě pokutou obecní úřady, které je budou evidovat pro potřeby bodového systému.

Část peněz by měla být také využita na vybudování jednotného systému pro předávání informací o trestné činnosti a trestním řízení mezi základními útvary a pracovišti kriminální policie a centrálními databázemi. "Jsou to všechno náklady, které my nemůžeme utáhnout, ale které jsou nutné," sdělil policejní prezident s tím, že kromě nového vybavení žádá policie i 78 miliónů na opravu nemovitostí. Kvůli neustálému odkládání alespoň základní údržby jsou některé objekty v havarijním stavu a oprava si vyžádá vyšší náklady.