Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se podobně jako šéf strany Jiří Paroubek domnívá, že by sociální demokraté měli jít do opozice. [celá zpráva] Při příchodu na nedělní jednání širšího vedení, krajských zástupců a poslanců ČSSD také zdůraznil, že sociální demokraté nepůjdou do velké koalice.

Například šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš uvedl, že sociální demokraté by měli jednat o vládní účasti, velkou koalici ale ani on nepreferuje. Zdůraznil, že jde o jeho osobní postoj.

Místopředseda soc. dem. Zdeněk Škromach prohlásil, že bez ČSSD nikdo žádnou většinovou vládu nesestaví a že sociální demokraté mají výhodnou pozici pro jednání. Opozice je podle něj jednou z variant, kterých je více. Předčasné volby v rozmezí několika příštích měsíců nepovažuje za řešení.

Jandák byl velmi opatrný

Někteří politici ČSSD nebyli příliš hovorní, potřebují prý víc informací. Ministr kultury Vítězslav Jandák na otázku, zda si myslí, že ČSSD má jít do opozice, odpověděl: "Čert ví, to se dozvím za chvíli".

Poslanec Stanislav Křeček míní, že přechod do opozičních lavic je jednou z možností. K podání žaloby na neregulérnost voleb se staví skepticky. Jako právník si prý myslí, že "by to neprošlo". Jinak ale souhlasí s názorem, podle nějž ODS před volbami používala metody připomínající "totalitní praktiky".