"Vyzveme pana prezidenta osobním dopisem k tomu, aby nepřijímal novelu zákona o zdraví lidu, která upravuje i vztahy ve veřejném zdravotním pojištění. Podle našeho názoru není tato úprava ve veřejném zájmu," řekl v úterý novinářům mluvčí krizového štábu a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

Ministr zdravotnictví David Rath týž den Právu řekl, že zdravotníky nechápe protože zákon upravuje dalších devět zákonů. "Už opravdu nevím, o co jim jde. A to proto, že většina zdravotníků tento zákon podporuje," řekl Rath.

Ministr: Nejde jim o pacienta

"Bohužel kritikům z "krizového štábu ODS" nejde o pacienty ani lékaře, ale řídí se heslem čím hůře, tím lépe. Nyní se proto snaží snahu ministerstva sabotovat a vyvolat chaos, přičemž důsledky svého snažení budou chtít svést na ministerstvo, což je jejich oblíbená a velmi neférová taktika." Rath dodal, že "nevidí důvod proč by prezident měl zákon vetovat."

Vysvětlil, že zákon například zavádí možnost dědit a prodat soukromou lékařskou praxi, což je věc, která dosud nebyla nijak upravena a volá po ní sto procent soukromých lékařů. "Kdyby to nebylo, tak na to soukromí lékaři doplatí. Překvapuje mě, že pan Pekárek jde proti zájmu drtivé většiny soukromých lékařů," řekl Rath. "Věřím, že prezident touto cestou nepůjde."

Podle Ratha zákon do vyjednávání o cenách péče s pojišťovnami zahrnuje i odborové organizace ve zdravotnictví. "To je také výhodné, protože od úhrad se odvíjejí i mzdy zdravotníků. Čím jsou úhrady v nemocnicích větší, tím odboráři mohou vyjednat v kolektivních smlouvách větší mzdy. To je přece také výhodné," řekl Rath.