"Byly to hezké dva roky, byl jsem rád ministrem," uvedl Tvrdík. Ministr rovněž rozhodl o zastavení reformy ozbrojených sil. Premiér Špidla s přijetím jeho rezignace vyčkává. Podle Českého rozhlasu se k demisi prozatím nechce vyjádřit hlava státu Václav Klaus. Jak uvedl mluvčí Hradu, prezident si počká na rozhodnutí premiéra. Podle Ústavy ČR může demisi člena vlády přijmout pouze prezident.

Přijal politickou odpovědnost

Tvrdík pro reformu ozbrojených sil počítal s financemi ve výši 2,2 % HDP a také s prostředky získanými umořováním ruského dluhu. Nekompromisní reforma veřejných financí však donutila Tvrdíka jít s ministrem financí na kompromis ve výši 2,05 % HDP. V horizontu čtyř let tak ministerstvo obrany dostane o 36,3 miliardy korun méně, což znamená zmrazení některých projektů, rušení posádek a další snižování počtu zaměstnanců. Ohrožen je i termín úplné profesionalizace armády.

Čekání Špidla k rezignaci: Ještě není rozhodnuto
Ohlasy: Odchází jeden z nejúspěšnějších ministrů

Kapitola resortu obrany přitom v příštím roce měla činit 52,3 miliardy korun a dalších 1,5 miliardy počítají vojáci, že získají dodávkou některých náhradních dílů z Ruska. "Reforma tak, jak byla koncipována, není proveditelná. Je potřeba za to přijmout zodpovědnost," řekl dnes novinářům Tvrdík.

Tvrdík hrozil demisí také vloni v březnu, kdy Sněmovna jednala o způsobu financování transportu vojenských lékařů a techniky do Afghánistánu. Podle TNS Factum je šestý ministr obrany v historii samostatné České republiky Tvrdík čtvrtým nejoblíbenějším politikem.

Druhá nečekaná změna Špidlovy vlády

V kabinetu premiéra Vladimíra Špidly je to tak již druhá nečekaná změna. V polovině března Špidla odvolal ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka. Premiér odvolání zdůvodnil zhoršující se komunikací ministra s ostatními resorty. Důvodem však podle některých politiků byl fakt, že Rusnok dal veřejně najevo, že při volbě prezidenta republiky podpořil Václava Klause a ne koaličního kandidáta Jana Sokola. [celá zpráva]

Ministři obrany v histrorii ČR
Antonín Baudyš 30.1. 1993 - 21.9. 1994
Vilém Holáň 22.9. 1994 - 4.7.1996
Miloslav Výborný 4.7.1996 - 2.1.1998 (demise 30.11.1997)
Michal Lobkowicz 2.1.1998 - 17.7.1998
Vladimír Vetchý 22.7.1998 - odvolán 4.5. 2001
Jaroslav Tvrdík 4.5. 2001 -

Ing. Jaroslav Tvrdík

Narodil se 11.9. 1968 v Praze. Je ženatý s kapitánkou Janou Tvrdíkovou a má dvouletou dceru Janu. Vystudoval Střední ekonomickou školu a v letech 1986 - 1990 Vysokou vojenskou školu ve Vyškově obor ekonomika armády. Během své vojenské kariéry v letech 1986 až 2000 dosáhl hodnosti podplukovník.

V armádě působil jako náčelník finanční služby ve Školícím a výcvikovém středisku Ministerstva obrany Komorní Hrádek, poté přešel na ministerstvo obrany do sekce zahraničních vztahů, jejímž se posléze stal ředitelem.

V letech 1992 a 1993 byl náčelníkem finanční služby československého kontingentu mírových sil UNPROFOR v Jugoslávii. Od prosince 2000 byl náměstkem pro ekonomiku ministra obrany Vladimíra Vetchého, kterého ve funkci šéfa resortu na počátku května 2001 nahradil.