Za tímto mužem se táhne šlojíř podivných a nikdy dosti neobjasněných skutků, činů, případů, nejasností a nezodpovědností. Jen namátkou: alkohol za volantem si přivodil namazáním krku francovkou. Statisíce korun, objevených v Kavanově trezoru na ministerstvu zahraničí, tam nejdříve nebyly, pak tam byly jako jeho diety, sponzorské příspěvky a nakonec tam byly jako vlastní úspory a půjčka od bratra.

Karla Srbu veřejně vychválil jako příkladného státního úředníka a bývalého ministra Zielence napadl, že uplácel novináře. Byly to lži. Případ poslední a zatím největší: Kontrola na ministerstvu zahraničí ukázala, že za ministrování Jana Kavana se tam s tajnými materiály zacházelo jako se starými novinami. Některé prostě zmizely neznámo kam. Ministr zahraničí po rozhovoru s premiérem vyjádřil Janu Kavanovi, který je stále ještě předsedou Valného shromáždění OSN, naprostou nedůvěru. Nelze si vzpomenout na větší ostudu, kterou Česká republika v diplomacii utržila.

Jan Kavan spustil svůj kolovrátek: je to jen další pokus o mou skandalizaci! To už zajímavé není. Konstatujme jen, že Jan Kavan k zastávání významných ústavních funkcí nemá a neměl dost odpovědnosti. Přesto však cosi zbývá, totiž otázky: Proč skandál s tajnými materiály vypukl dnes? Už měsíc se o něm přece šuškalo. Proč trest tak náhlý, když šetření není ještě u konce? Co to udělá se sociálně demokratickou stranou? Odpověď na první otázku můžeme dát spekulativně do souvislosti se změnami a souboji v tajných službách. Odpověď na otázku druhou bychom mohli hledat ve vnitrokoaličním pnutí a možná i v potřebě Cyrila Svobody prezentovat se před blízkým sjezdem své strany jako rázný politik.

Nejlehčí je odpověď na otázku třetí. Případ Kavan dále rozvolní už tak chatrnou soudržnost poslaneckého klubu ČSSD. A to před blížícím se hlasováním o finanční reformě a poté o státním rozpočtu. Nelze totiž očekávat, že případnou výzvu poslaneckého klubu ke Kavanově rezignaci podpoří "zemanovci". Vždyť Jan Kavan je jedním z nich. Je možné, že za nepochopitelnou trpělivost, kterou ČSSD s Janem Kavanem měla, bude odměněna citelnou ranou do zubů. Rusové říkají: naplevať!

PRÁVO 28. května 2003