Pospíchal je předsedou Helsinského občanského shromáždění a do roku 1998 byl velvyslancem České republiky v Bulharsku. Je vyučený tiskař, signatář Charty 77. Spoluzakládal Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných a Československo-polskou solidaritu. Byl několikrát vězněn. Po listopadu 1989 se stal členem Koordinační rady Občanského fóra, působil také v Kanceláři prezidenta republiky.

Místopředsedy se stali Petr Kolář (nominován KDU-ČSL), Milan Jakobec (nominován US-DEU) a Daniel Novák (nominován KSČM). Původně 13tičlenná RRTV má nyní 11 členů. Zbývající dva by měla Sněmovna zvolit v červnu.

O Nově zatím jednat nebudou

Rada zatím nebude jednat ani o televizi Nova či kritice, která se na tuto soukromou televizi v poslední době snáší zejména ze strany ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD). Od něj zatím rada nedostala ani avizovaný podnět k tomu, aby se zabývala prohranou arbitráží, uvedl předseda.

Přesto, že jí zatím dva členové chybějí, už rada řeší běžnou agendu. Ani na středečním jednání se ale s největší pravděpodobností neobjeví bod se zásadním významem pro český mediální trh, uvedl Pospíchal. Jako dlouhodobý cíl si chce tato takzvaná velká mediální rada podle něj zjednat autoritu v českém mediálním prostředí.