O postoji vedení ČSSD nyní informoval úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka. Později ale svá slova Sobotka lehce relativizoval. "Osobně tento závazek vnímám jako platný, ale v tuto chvíli se těmito myšlenkami nezabýváme," uvedl. Sociální demokraté podle něj stále očekávají překročení třicetiprocentní hranice.

Podle čerstvé prognózy Factum Invenio by soc. dem. získala v květnu 22,8 procent hlasů. [celá zpráva] Na konci dubna by ČSSD podle CVVM obdržela 23 procent hlasů. [celá zpráva] STEM přisoudil koncem dubna sociálním demokratů 21,3 procenta stranických preferencí. [celá zpráva] Volby by vyhrála ODS, která má preference lehce přesahující 30 procent.

Sociální demokraty čeká o víkendu sjezd, jenž by měl formálně zvolit novým předsedou ČSSD premiéra Jiřího Paroubka. Do místopředsednické funkce by měl zamířit vicepremiér Zdeněk Škromach. [celá zpráva] Sobotka uvedl, že neočekává jiného kandidáta na šéfa strany a příliš nepočítá ani s tím, že by bylo víc kandidátů na místopředsedu. Volit se bude podle něj tajně.

V souvislosti s volbou místopředsedy se ale ve stranických kuloárech spekulovalo o tom, že o tuto funkci by mohl mít zájem předseda pražské ČSSD Petr Hulínský.

ČSSD opět podpoří Zákoník práce

Sociální demokraté se v pátek vyslovili pro přijetí rozporuplného Zákoníku práce, který ve středu večer vetoval prezident Václav Klaus. [celá zpráva] Podle něj je norma nesrozumitelná a upřednostňuje zaměstnance před zaměstnavateli.

Podpora Zákoníku práce má podle šéfa Sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ukázat, kdo je sociální a kdo ne. "My jistotu práce pokládáme za základní princip sociální politiky," uvedl s tím, že sociální demokracie nikoho nebude o podporu prosit. Klausovo veto podle něj ČSSD nepřekvapilo, protože jeho stanoviska jsou prý dlouhodobě podobná názorům ODS.