Novela chce také změnit dosavadní praxi, podle níž držitel řidičského průkazu skupiny B, který opravňuje k řízení osobního auta do váhy 3500 kilogramů a pro maximálně 8 osob, mohl bez další podmínky získat oprávnění skupiny D, tedy na autobusy. Proto navrhuje, aby o rozšíření na skupinu D mohl požádat pouze držitel průkazu C, tedy motorista, který může řídit vozy s váhou od 3500 do 7500 kilogramů. Navíc by měl na těchto vozidlech jezdit alespoň dva roky.

Autoři návrhu v důvodové zprávě uvádějí, že je k iniciativě přivedla nedávná tragická nehoda patrového autobusu se členy plaveckého oddílu. Událost, při níž zahynulo 19 lidí, se odehrála 8. března u Nažidel na Českokrumlovsku.

Podle policie nehodu zavinil řidič, jenž se plně nevěnoval řízení a sjel pravými koly za okrajovou bílou čáru na nezpevněný okraj silnice. Tam narazil do svodidel a následně vybočil do protisměru. Autobus pak prorazil svodidla a zřítil se ze sedmimetrové stráně na louku. Řidiče policie obvinila z obecného ohrožení. Hrozí mu za to až deset let vězení.